Közös cseh-szlovák-magyar légvédelem alakulhat

Vágólapra másolva!
A NATO-csúcs egyik legfontosabb eseménye a közös cseh-szlovák légtérvédelemről szóló terv bejelentése. A cseh kormányfő közölte: nem ellenezné, ha Magyarország és Lengyelország is csatlakozna. Ezt Juhász Ferenc honvédelmi miniszter is támogatja. Kovács László külügyminiszter és Juhász Ferenc vasárnap tájékoztatta a négy parlamenti párt frakcióvezetőjét a prágai csúcstalálkozón történtekről.
Vágólapra másolva!

A csehországi NATO-csúcs térségünket leginkább érintő eseménye - a bővítés mellett - a közös cseh-szlovák légtérvédelemről szóló terv bejelentése. A cseh kormányfő, Vladimir Spidla a hét végén arról is beszélt, hogy nem elellenezné, ha ehhez Magyarország és Lengyelország is csatlakozna - jelentette a Népszabadság pozsonyi tudósítója.

A Népszabadságnak Anna Sráková prágai kormányszóvivő elmondta: egyelőre a magyar és a lengyel partnerek részvételéről senki sem tárgyalt érdemben. Eddig csak a cseh és a szlovák kormányfő valamint a két védelmi miniszter egyeztettek.

A Honvédelmi Minisztérium kommunikációs igazgatója, Matyuc Péter elmondta: a visegrádi országok közös légtérvédelmének ötlete a prágai csúcson Juhász Ferenc nevéhez fűződik. A miniszter vetette fel: ha a csehek és a szlovákok együttműködnek, akkor a közös légvédelemben Magyarország is részt venne a korszerű Gripenek beszerzése után. A negyedik visegrádi ország, Lengyelország úgy tűnik, külön utakon jár, és nem fontolgatja csatlakozását a közös tervhez.

Kovács László külügyminiszter és Juhász Ferenc honvédelmi miniszter vasárnap késő este tájékoztatta a négy parlamenti párt frakcióvezetőjét a prágai NATO csúcstalálkozón történtekről. Kovács a találkozón megmutatta azt a levelet, amit a George Bush amerikai elnök küldött a magyar kormánynak. A levél arról szól, hogy az USA milyen segítséget kér Magyarországtól egy Irak ellenes háború esetén. A levél tartalmát Medgyessy Péter a parlamentben hozza majd nyilvánosságra, de annyit elmondott már csütörtökön a miniszterelnök, hogy harcoló alakulatokat nem kér az USA. Ezt mind a négy párt örömmel vette tudomásul. A pártok megállapodtak, hogy minden haderőreformmal kapcsolatos kormánydöntés előtt az aktuális kérdéseket megvitatják a honvédelmi bizottságban, és rendszeresen egyeztetnek a külügyi bizottsággal is.