Végső uniós alku kezdődik Koppenhágában

Vágólapra másolva!
A tizenöt EU-tagállam és a tíz tagjelölt ország vezetőinek részvételével ma megkezdődik Koppenhágában a bővítés pénzügyi alkujának végső szakasza. Itt várhatóan bejelentik a csatlakozási tárgyalások lezárását és a tíz új tag - köztük Magyarország - felvételét. A csatlakozás anyagi feltételeinek nagy részéről már korábban megegyezés született, a kérdés már csak az, hogy az Unió a tagjelöltek által kért további egymilliárd eurót is biztosítja-e.
Vágólapra másolva!

Csütörtökön kezdődik Koppenhágában a tizenöt EU-tagállam és a tíz tagjelölt ország vezetőinek találkozója, hogy megegyezzenek a bővítés pénzügyi feltételeiről. A találkozó végén várhatóan bejelentik a csatlakozási tárgyalások lezárását és a tíz új tag - köztük Magyarország - felvételét. A csúcson részt vesz Medgessy Péter miniszterelnök is. A delegáció tagja továbbá Kovács László külügyminiszter és László Csaba pénzügyminiszter, valamint a MeH és a külügyi tárca több szakértője.

Nem csak pezsgőzni mennek Koppenhágába/itthon/20021209nempezsgozni.html

Az anyagi kérdések nagy részét már korábban rendezték, a csúcson azonban dönteni kell arról, hogy az EU biztosít-e további egymilliárd eurót a csatlakozó országoknak. Ha a tagállamok a többletforrás mellett döntenek, akkor arról is határozniuk kell, hogy a tíz tagjelölt milyen arányban részesül az egymilliárd eurós összegből. Magyarország számára az a kérdés, hogy a tagállamok termelőihez képest mennyi támogatást kaphatnak a magyar gazdák és hány év alatt lesz egyenlő mindenhol ez az összeg. A másik a közvetlen kifizetés, azaz, hogy mennyi pénz áramlik majd Magyarországra az EU költségvetéséből.

A Európai Unió állam- és kormányfőinek találkozóját elvileg kétnaposra, csütörtök-péntekre tervezték, de nem kizárt, hogy a tárgyalások miatt egy nappal hosszabb lesz a program. A Külügyminisztérium szóvivője, Tóth Tamás az [origo]-nak korábban elmondta: nem csak pezsgőt bontani és koccintani mennek Koppenhágába. A szóvivő ezzel arra utalt, hogy a dán elnökség is elfogadta az érdemi tárgyalások folytatását. Arra a kérdésre, hogy a miniszterelnökök személyes jelenléte mennyiben javíthatja a magyar, illetve a tagjelöltek tárgyalási pozícióját, Tóth Tamás azt mondta: elsősorban taktikai, tárgyalástechnikai jelentősége van annak, hogy a csúcsig várnak a kompromisszummal a tagjelöltek.

Balázs Péter, a Külügyminisztérium integrációs és külgazdasági államtitkárságának vezetője szerdai sajtótájékoztatóján elmondta: az eddig elért eredmények a dán elnökség jó diplomáciai munkájának, másrészt a tagjelöltek - azon belül is a visegrádi négyek - összefogásának volt köszönhető. Balázs úgy fogalmazott, hogy a tárgyalásokon szinte minden vágyunk teljesült, és hét pontban is javulást értek el az elmúlt időszakban.

A napirend szerint csütörtök, az első nap nem lényeges a magyar küldöttség számára, az első érdemi tárgyalások csak péntek délelőtt és kora délután várhatók. Az első közös ülés, amelyen a tagok és a tagjelöltek is részt vesznek péntek délután 5-kor lesz csak. Ezután elképszül az ilyenkor szokásos közös fénykép, majd a soros elnök Dánia miniszterelnöke ismerteti a tanácskozáson hozott döntéseket. Végül a dán királynő, II. Margit találkozik az államfőkkel és külügyminiszterekkel, majd vacsorát ad tiszteletünkre a Christiansborg palotában.