Phenjan a rakétakísérletek folytatásával fenyeget

Vágólapra másolva!
Észak-Korea szombaton kilátásba helyezte, hogy véget vet ballisztikus rakétakísérletei önkéntes szüneteltetésének, ha az Egyesült Államok nem tesz lépéseket a kétoldalú kapcsolatok javítására. Ezt megelőzően több, mint egymillió ember vonult Phenjan utcáira és köztereire szombaton, hogy támogassák a kormány döntését az atomsorompó-szerződésből való kilépésről.
Vágólapra másolva!

A ballisztikus rakétakísérletek szüneteltetésére utaló célzás Csoe Dzsin Szu, Észak-Korea pekingi nagykövete szájából hangzott el, aki a jelenlegi feszültségért Washingtonra hárította a felelősséget, és azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy ellenséges politikát folytat országával szemben. "Minthogy az Egyesült Államok semmisnek nyilvánított minden egyezményt, úgy véljük, nem hosszabbíthatjuk meg az önként vállalt rakétakísérleti moratóriumot" - jelentette az AP hírügynökség.

Észak-Korea 1999 szeptemberében amerikai nyomásra ígérte meg, hogy 2003-ig felfüggeszti rakétakísérleteit.

Szombaton több mint egymillió ember gyűlt össze Észak-Koreában, hogy egyetértésüket fejezzék ki a kormány azon döntésével kapcsolatban, mely értelmében Észak-Korea kilép az atomsorompó-szerződésből. Phenjan pénteki bejelentése a kilépésről világszerte bírálatot és aggodalmat váltott ki. A szombati felvonulás szónokai egyöntetűen jogos, önvédelmi cselekedetnek nevezték kormányuk döntését.

A tömegmegmozduláson több magas rangú politikus is megjelent. Az egybegyűltek előtt Hong Szong Nam miniszterelnök adott magyarázatot a kormány lépésére - jelentette a KCNA hírügynökség.

A Szöulban tartózkodó francia külügyminiszter, Dominique de Villepin, dél-koreai kollégájával azonnali tárgyalások megkezdését szorgalmazza Phenjannal.

Szon Mun Szan észak-koreai követségi tanácsos szombaton az osztrák fővárosban kijelentette, hogy néhány héten belül üzemképes lesz az az atomreaktor, amely az Egyesült Államokkal való fokozódó feszültség forrása. Kim Gvang Szap bécsi nagykövet a hazáját sújtó vészes energiahiánnyal indokolta a jongbjoni erőmű beindítását. Egyúttal hangsúlyozta: Phenjan készen áll arra, hogy engedélyezze Washingtonnak a létesítmény ellenőrzését. Ennek azonban az a feltétele, hogy Washington hagyjon fel az Észak-Koreával szembeni ellenséges politikájával.