Bush megnevezte Irak tömegpusztító fegyvereit

Vágólapra másolva!
George Bush amerikai elnök kedd esti évértékelő beszédében ENSZ-adatokat és az amerikai felderítés jelentéseit idézve kijelentette, hogy Szaddám Huszein iraki elnök nem tudott elszámolni nagy mennyiségű, öt fajta vegyi és biológiai fegyver előállítására alkalmas anyaggal. Bush szerint Irak nagy mennyiségben állított elő és birtokol lépfene spórákat, halálos mérgezést okozó baktériumokat, kétféle idegmérget és mustárgázt.
Vágólapra másolva!

Bush szerint az Egyesült Államok teljes katonai erejével harcolni és győzni fog, ha háború lesz Irak ellen. Az elnök szokásos évértékelő beszédében kijelentette, hogy az Egyesült Államok elszánta magát Irak lefegyverzésére. Bejelentette továbbá, hogy Colin Powell külügyminiszter február 5-én az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén bemutatja az iraki tömegpusztító fegyverek gyártását bizonyító információk egy részét.

Az amerikai elnök beszédében megnevezte azt az öt vegyi és biológiai fegyvert, melynek előállítását Irak is elismerte. Bush kijelentette, hogy az ENSZ fegyverzetellenőreinek vizsgálatai és az amerikai hírszerzés információi szerint a következő tömegpusztító és vegyi fegyverek lehetnek Irak birtokában:

Lépfene spórák: Fertőző betegség, amely a növényevő állatokat és az embert támadja meg. A lépfene spórájának belélegzésével influenzaszerű tünetek alakulnak ki, majd a tüdő folyadékkal telítődik, és beáll a halál. Az amerikai hadsereg katonáit beoltják a fertőzés ellen.

Az USA feltárja iraki bizonyítékait/nagyvilag/20030129bush.html

Azt Irak is elismerte, hogy közel 10 000 liter antraxspórát állított elő, ami több millió emberrel végezhet, ha hatékonyan juttatják célba. Az ENSZ szakértői szerint azonban Bagdad háromszor ennyi lépfenespórát termelt. A fegyverzetellenőrzések során ugyanis kiderült, hogy tizenhat antraxszal töltött rakétafej hiányzik.

Botulinum: Egyike a leghalálosabb mérgeknek. Kis adag méreg bejuttatása esetén is látászavarok, izomgyengeség, légzési nehézségek, emésztési bajok, gyomor- és bélgörcsök lépnek fel. A méreganyag megtámadja az idegrendszert, bénulást és halált okoz. Ha a mérget tiszta formájában alkalmazzák, főleg ha belélegzik, akkor nagyon gyorsan okoz halált. Belélegzésnél egy gramm méreg egy milliárdod része is végzetes lehet.

Irak elismerte, hogy 24 000 liter botulinum mérget állított elő, többségét rakétafejekben és más lőszerben elhelyezve. A fegyverzetellenőrzések során megállapították, hogy legalább öt darab, ilyen méreggel teli rakétafej hiányzik.

VX idegméreg: A vegyi fegyverek közül a legmérgezőbb a VX idegméreg, amely ragacsos, színtelen folyadék, lassan színtelen és szagtalan gázzá alakulva párolog el. Az idegrendszert támadja meg, görcsös rohamokat idéz elő, megbénítja a tüdőt és a véredényeket. Az áldozatok megfulladnak. A bőr felületén tíz milligrammnyi méreg már halálos.

Irak 3,9 tonna VX előállítását ismerte el. Az ENSZ-ellenőrök becslése szerint Iraknak 200 tonna ilyen anyag előállítására voltak eszközei. Bár Bagdad azt állítja, hogy az idegmérget megsemmisítették, a világszervezet fegyverzszakértői erre nem találtak döntő bizonyítékot.

Szarin idegméreg: A szarin hasonlít a VX-re, hasonlóképpen gyorsan párolgó folyadék. Görcsöt, bénultságot fulladást okoz. Az Aum Sinrikjo japán szekta tagjai is ilyen mérget használtak a tokiói metróban elkövetett gáztámadásuk során 1995-ben. Akkor 12 ember vesztette életét.

Irak előbb 812 tonna szarin előállításáról számolt be, majd ezt a számot 790 tonnára módosította és több ezer szarint tartalmazó rakétafej, lövedék és bomba előállításáról számolt be. A fegyvert az Irán elleni háborúban és az iraki kurdok elleni támadásokban is bevetették az 1980-as években.

Mustárgáz: A szobahőmérsékleten színtelen folyadék elpárolgásával mustár vagy rothad hagymára emlékeztető szagot áraszt. Bőrre jutva égésszerű sebet okoz, miközben megtámadja a tüdőt és a szemet. Általában nem halálos, de vakságot, tüdőroncsolást és más jellegű sérüléseket okozva hosszú ideig tartó fájdalmat idéz elő. Először az I. világháborúban alkalmazták.

Irak két adatot közölt mustárgáz előállításával kapcsolatban: 3080 és 2850 tonnát. Bagdad elismerte, hogy a fegyvert nagy mennyiségben bevetette az irak-iráni háborúban az 1980-as években. Az ENSZ közlése szerint az 1991-es öbölháborút követően 550, mustárgázzal töltött tüzérségi lövedék eltűnt.