Medgyessy is aláírta az iraki háborút támogatók levelét

Vágólapra másolva!
Az iraki rezsim és fegyverei komoly fenyegetést jelent a világ biztonságára, amit az ENSZ-nek is fel kell ismernie - áll abban a levélben, amelyet nyolc európai ország vezetője írt alá, köztük Medgyessy Péter miniszterelnök is, ezzel is kiállva az USA mellett Németországgal és Franciaországgal szemben. Közben az Európai Parlament határozatban tiltakozott mindenfajta egyoldalú katonai akció ellen.
Vágólapra másolva!
Medgyessy: nem Berlin és Párizs ellen irányult a levél/nagyvilag/20030130medgyessy1.html

Nyolc európai vezető állt ki nyilatkozatban Amerika mellett Irak lefegyverzéséért, miközben figyelmeztették az ENSZ-t, hogy a hitelessége forog fenn. Azzal a szándékkal, hogy elutasítják Franciaország és Németország korábbi, az USA politikáját bíráló nyilatkozatait - amelyekért amerikai vezetők "öreg Európának" nevezték őket - Nagy-Britannia, Spanyolország, Olaszország, Portugália, Magyarország, Dánia, Lengyelország és Csehország vezetői felhívást tettek a közzé a The Times című napilapban az egységért és az összetartás érdekében.

A transzatlanti kapcsolatok nem sérülhetnek Szaddám Huszein fenyegetései miatt - írják levelükben, amelyet Tony Blair brit, Jose Maria Aznar spanyol, Medgyessy Péter magyar, Silvio Berlusconi olasz, Leszek Miller lengyel, Jose Manuel Barroso portugál, Anders Fogh Rasmussen dán kormányfő, valamint Vaclav Havel írt alá.

Az aláírók szerint az iraki rezsim és fegyverei komoly fenyegetést jelentenek a világ biztonságára, amit világosan fel kell ismernie az ENSZ-nek. Az erőnk az egységen alapul - érveltek levelükben, megjegyezve, hogy a hétfői ENSZ fegyverzetellenőri jelentés megerősítette, hogy Szaddám az engedetlenség és a csalás mintaképe.

Nézze meg az [origo] új EU-oldalát!/nagyvilag/index.html

A levelet a spanyol Aznar javasolta, az ő hivatala készítette el a cikk tervezetét, amelyet a többi vezetők kiegészítették és aláírták. Aznar egyébként csütörtökön találkozik Blairrel. A felhívás a kapcsolódó cikkel Blairnek és Bushnak fontos erősítést ad a pénteki Camp David-i csúcstalálkozójukra.

Mindeközben az Európai Parlament csütörtökön határozatban nyilvánította ki, hogy Irakban ellenez mindenfajta egyoldalú katonai akciót. A 287 szavazattal 209 ellenében elfogadott állásfoglalásban szintén megállapítják, hogy egy megelőző csapás ellentmondana a nemzetközi jognak.