Uniós tájékoztató iroda nyílt a Parlamentben

Vágólapra másolva!
Csütörtök délutántól nyitva áll az érdeklődők előtt az Európai Parlament információs irodája a Parlament épületében, melyet Pat Cox, az Európai Parlament elnöke, és Szili Katalin házelnök nyitott meg. A házelnök a megnyitó után bejelentette: Magyarország szeptemberben ratifikációs konferenciát rendez a csatlakozó országok képviselőinek.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Szili Katalin és Pat Cox

Pat Cox, az Európai Parlament elnöke és Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke csütörtökön megnyitotta az Európai Parlament információs irodáját a Parlament épületében. A mától nyitva tartó irodával kapcsolatban Szili Katalin elmondta: a csatlakozással kapcsolatban rengeteg kérdés merül fel, az európai parlamenti képviselők megválasztásának menetétől kezdve az olyan tévhitekig, hogy betiltják a mákos süteményeket, és mindezekre választ kell, hogy kapjanak az érintettek - ezt szolgálja a ma átadott iroda is. A házelnök emellett arról is beszélt, hogy az uniós információk elsajátítása az április 12-i népszavazáshoz is szükséges. A népszavazást az Európai Parlamentben fontos vita előzi meg a csatlakozó országok szerződéseiről, melyeket minősített többségnek kell elfogadnia, csak ezt követően lehet megtartani az ünnepélyes aláírást Athénban - mondta csütörtökön Pat Cox, az Európai Parlament elnöke. A szerződés aláírása után az Unió felkéri a csatlakozó államokat, hogy jelöljenek ki képviselőket, akik egy éven keresztül megfigyelőként vesznek részt az Európai Parlament munkájában.

Az információs iroda megnyitását követően az Országgyűlés elnöke bejelentette: Magyarország szeptemberben ratifikációs konferenciát készül rendezni az Országházban, ahol a csatlakozó országok képviselői áttekinthetik a csatlakozási szerződések ratifikációjának kérdéseit. Pat Cox támogatja a konferencia megrendezését.

Az uniós csatlakozás magyarországi támogatottságának csökkenésével kapcsolatban Pat Cox úgy vélekedett, hogy ez valószínűleg azt jelenti, hogy a magyar választók értik az ügy komolyságát, és alaposan megfontolják döntésüket. Az Európai Parlament elnöke szerint a csatlakozás elutasításával a magyar állampolgárok lemondanának arról, hogy valódi hatást gyakoroljanak az országot érintő kérdésekre.

Fotó: Barakonyi Szabolcs