Európai honatyák Irakban tiltakoznak a háború ellen

Vágólapra másolva!
Vasárnap Irakba utazott az Európai Parlament (EP) képviselőinek 32 fős csoportja, hogy "nemet mondjon a háborúra". Az EP-ben jelen lévő politikai csoportok közül a zöldeket és az Egységes Európai Baloldalt (GUE) 14-14, a szocialistákat 3, a Demokráciák és Különbözőségek Európájáért (EDD) pártot pedig 1 küldött képviseli a háromnaposra tervezett látogatáson.
Vágólapra másolva!

A képviselők Brüsszelből, Párizsból és Bécsből indultak a jordán fővárosba, Ammánba, ahol a tervek szerint vasárnap éjjel gyülekeznek, s együtt utaznak tovább az iraki fővárosba. Hétfőn a küldöttség először ellátogat a bagdadi parlamentbe, majd találkozik az Orvosok Határok Nélkül nevű nemzetközi humanitárius szervezet képviselőivel és Szaddám Huszein elnök egy magas beosztású tanácsadójával. Találkozókat terveznek emellett több más ENSZ-szervezet és civil szervezet illetékeseivel.

A látogatást Francis Wurtz, a GUE elnöke és Paul Lannoye, a zöldek csoportjának egyik tagja kezdeményezte annak nyomán, hogy a múlt év végén 110 EP-képviselő írta alá az iraki válság békés rendezését szorgalmazó felhívást.

Az EU-hoz hasonlóan az unió közvetlenül választott képviselőtestülete is megosztott az Irakkal szemben követendő politikát illetően. A legerősebb politikai csoportját adó Európai Néppárt (EPP) annak az álláspontnak a támogatására hajlik, amelyet a héten kilenc európai vezető közös felhívásban fejezett ki. A szocialisták és különösen a zöldek szerint az eddigi bizonyítékok nem tennének indokolttá egy katonai beavatkozást Irak ellen. Az EP egészét tekintve a képviselők többsége ez utóbbi véleménnyel ért egyet: a testület csütörtökön határozatban foglalt állást az egyoldalú katonai fellépés ellen, mert álláspontja szerint az nem állna összhangban a nemzetközi joggal és az ENSZ Alapokmányával, és a térség más országaira is kiterjedő, súlyosabb válsághoz vezetne.

Az Irakba indult küldöttség látogatása mindamellett az érintett politikai csoportok és képviselők önálló kezdeményezése, amelynek semmiféle hivatalos jellege vagy tartalma nincs. Pat Cox, az EP elnöke a látogatással kapcsolatban kifejtette: a maga részéről megérti és tiszteletben tartja kollegái szándékait, de útjukra nem az EP nevében és megbízása alapján kerül sor, és a csoportnak nincs felhatalmazása arra, hogy az intézmény nevében nyilatkozzon.