A Balaton partján népszerűbb az EU

Vágólapra másolva!
Az országos átlagnál kedvezőtlenebb az európai uniós csatlakozás megítélése a Balatonnál - hangzott el a Balaton Fejlesztési Tanács ügynökségének társadalomtudományi kutatócsoportja által tavaly nyáron végzett felmérés eredményeiről tartott csütörtöki siófoki tájékoztatón.
Vágólapra másolva!

A kutatók 49 település ezer lakóját kérdezték meg arról, milyen várakozással tekintenek az Európai Unióhoz való csatlakozás elé. Oláh Miklós, a kutatócsoport vezetője elmondta: múlt nyáron az uniós csatlakozás országos támogatottsága 68 százalék volt, addig ugyanez a Balatonnál csak 58 százalékot ért el.

Megjegyezte: ez az arány a megkérdezettek körében azóta kisebb mértékben csökkenhetett, mert az euroszkepticizmus már a nyári adatokban is megmutatkozott. Az MTI érdeklődésére a szakember elmondta: a mintegy 250 ezer Balaton mellett élő ember óvatosságát az magyarázhatja, hogy az elmúlt évtizedben tapasztalatokat szerezhettek a régióban való európai jelenlétről például azzal, hogy a csaknem 30 ezer külföldi jelentős része a vendéglátásban is hasznosítja ingatlanját, így már jelenleg is versenytársaik a helybelieknek.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a megkérdezett balatoniak kétharmada alaposabb tájékoztatásra tart igényt az Európai Unióról és a csatlakozás várható következményeiről; a regionális intézmények feladata, hogy tudatosítsák az európai közösségbe való belépéssel járó előnyöket Kolber István, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke, szocialista országgyűlési képviselő elmondta: támogatják a négy országgyűlési párt közös kampányát, előadásokat szerveznek a civil szervezeteknek a csatlakozás előnyeiről, tájékoztató rendszerükben pedig kiemelt helyet biztosítanak az uniós ismeretek terjesztésére.

A térségi fejlesztési tanács vezetője elmondta: a balatoniak az Európai Uniótól elsősorban a környezet- és természetvédelmi beruházások támogatását várhatják, és arra számítanak, hogy a jövedelmek várható növekedése nyomán több pénz jut a szabadidőre.