Az EU-ban is kellenek magyar törvények

Vágólapra másolva!
A nemzeti jogalkotás folytatása mellett érvelt Vékás Lajos akadémikus jogászprofesszor a Mindentudás Egyeteme február 17-i előadásán. A neves jogtudós vezeti az új magyar polgári törvénykönyv kodifikációs csapatát.
Vágólapra másolva!

Mozgó célra lövünk - mondta Vékás Lajos jogászprofesszor a Mindentudás Egyetemének hallgatósága előtt, amikor arról beszélt, hogy a készülő új magyar polgári törvénykönyvnek nem csak az EU hatályos jogához, hanem a várható fejlődéséhez is alkalmazkodnia kell. A professzor szerint nem jóstehetségre van szükség, hiszen az eddigi uniós jogalkotási folyamatból logikusan következik, hogy milyen területeken várható új közösségi szabályok elfogadása.

Vékás Lajos előadásának írásos változata/mindentudasegyeteme/vekas/20030217vekas15.htmlA Mindetudás Egyeteme/mindentudasegyeteme/index.htmlAz Európai Unió weboldalahttp://www.europa.eu.int

A február 17-i előadás témája elsősorban a tagállamok szuverenitása és nemzeti jogalkotása volt. Külön érdekesség ebből a szempontból, hogy az előadó, Vékás Lajos irányítja az új magyar magánjogi kódex szövegezésével megbízott csapatot. A professzor szerint a szuverenitás erősödik a csatlakozás után. Ez főként a mai helyzethez képest értendő. Tagjelöltként és társult tagként a belépésre készülve Magyarország folyamatosan igazítja jogszabályait az Unió normáihoz, ez a folyamat már tíz éve tart. A csatlakozás után viszont nemcsak alkalmazkodni kell majd a közösség törvényeihez, hanem mód lesz azok befolyásolására is. Az uniós jogalkotásra ugyanis minden tagállamnak már a kezdetektől fogva befolyása van.

A másik fontos kérdés, hogy van-e szükség a nemzeti jogalkotás folytatására. Az előadó professzor itt kitért arra, hogy milyen területeken aktív az Unió. Kiderült, hogy több magánjogi szakágban, így például az öröklési jog és a családjog terén hosszabb távon sem várhatóak közösségi jogszabályok. Az Unió elsősorban négy alappillére, a személyek, az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabad áramlása biztosítására törekszik. Ezért ezeken a területeken sok szabály beépítésére van szükség, de más területeken önállóan kell meghatározni a normákat.

Vékás Lajos ismertette az uniós jog érvényesülésének módozatait is. A rendelet kötelező szabályokat tartalmaz minden tagállam és azok állampolgárai számára. Ez lényegében a nemzetállamok törvényeinek felel meg. Az irányelv viszont csak elvárást fogalmaz meg a tagállam jogalkotói számára, hogy milyen irányban módosítsák törvényeiket. Ezek betartását a professzor szavaival élve "nagyon szellemes" módon ellenőrzik. Minden uniós polgár joga, hogy az irányelv átvételének hiánya vagy annak késedelme miatt az Európai Bíróságon beperelje saját országát. Több precedens bizonyítja, hogy egyszerű emberek számára kártérítést fizetett kormányuk, mert a luxemburgi székhelyű bíróság így ítélkezett.

A távolabbi jövőt a nemzeti kódexírás szempontjából kevéssé derűsen festette le Vékás Lajos. Az ő meglátása szerint száz év múlva nem hogy a magyar, de még a híres francia polgári törvénykönyv, az 1804-ben elfogadott Code Civil sem lesz hatályban, így a költő Paul Valéry szavait idézve, csak mint "a francia irodalom legnagyszerűbb könyve" marad meg az emlékezetben.

György Bence