Tíz nap határidőt adnak Szaddám Huszeinnek

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia 10 napot ad Iraknak arra, hogy teljes mértékben működjön együtt az ENSZ fegyverzetellenőreivel, ellenkező esetben katonai akcióra számíthat az ország. E szerint akár már a jövő hét végén megindulhat a támadás. Erről épp akkor számoltak be ENSZ-diplomaták, amikor a fegyverzetellenőrök vezetője újabb jelentést terjesztett elő a Biztonsági Tanácsban. Hans Blix javulásról számolt be, de fontos dokumentumok átadását hiányolja.
Vágólapra másolva!
Irak megfenyegette Romániát/nagyvilag/20030307irak.htmlHáborús előkészületek a kuvati-iraki határon/nagyvilag/20030307atvagtak.htmlBush: Nincs szükség engedélyre a háborúhoz/nagyvilag/20030307bush.html

Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőreinek vezetője kedvezően nyilatkozott az iraki ellenőrzés munkájának eredményeiről, de a Biztonsági Tanácsban előterjesztett jelentésében azt is kijelentette, hogy az ellenőrök Irakban végzett munkája nem mentes a feszültségektől. Szerinte munkatársai a gyanús helyek ellenőrzésekor "viszonylag kevés nehézségbe" ütköztek.

Blix véleménye szerint az ellenőrzés befejezéséhez még hónapokra volna szükség. Irak nagy lépéseket tett a leszerelés terén, de maradtak még kérdőjelek - áll a jelentésben. Hans Blix azt mondta, hogy Irak még nem adott át elég dokumentumot. Az asz-Szamud-2 rakéták megsemmisítését lényeges mértékű leszerelésnek nevezte.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia rövid határidőt ad Iraknak, hogy megsemmisítse tömegpusztító fegyvereit, ellenkező esetben katonai akcióra számíthat az iraki elnök. Erről az AP francia hírügynökség számolt be, meg nem nevezett ENSZ-forrásokra hivatkozva. A CNN amerikai hírtelevíziót egy másik ENSZ-illetékes arról tájékoztatta, hogy a határidő mindössze 10 nap.

Blix szerint nem a szakértők számának a megkétszerezésére volna szükség, hanem azoknak a hírszerzési információknak a megduplázására, amelyek tanácsokat adhatnak az ENSZ szakembereinek, hogy hol folytassanak ellenőrzést. Az iraki együttműködésről szólva úgy ítélte meg, hogy a kezdeti vonakodás után felgyorsultak az iraki kezdeményezések.

Az ENSZ fegyverzetellenőreinek vezetője kételkedik azokban az iraki állításokban, amelyek szerint az arab állam 1991-ben nagy mennyiségű biológiai fegyvert semmisített meg. Az ENSZ-szakértők nagyon valószínűnek tartják, hogy sohasem került sor 21 ezer liternyi, fegyverbe alkalmazható baktériumtenyészet megsemmisítésére - olvasható egyebek között azon a hosszú listán, amelyet a fegyverzetellenőrök állítottak össze.