Szaddám egy zsidó nőnek köszönheti életét

Vágólapra másolva!
Egy izraeli történészprofesszor azt állítja, hogy egy zsidó nő beszélte le Szaddám Huszein édesanyját az abortuszról. Amatzia Baram, a haifai egyetem professzora iraki származású zsidókról szóló kutatása közben akadt rá a Szaddámot megmentő asszonyra.
Vágólapra másolva!

A floridai Sun-Sentinel című lapnak nyilatkozott az iraki diktátort megmentő zsidó asszonyról Amatzia Baram, izraeli történészprofesszor. Baram a Közel-Kelet modern történelmével foglalkozik, az utóbbi időben az iraki zsidók történetét is kutatta. Egy Irakból származó zsidók lakta izraeli kolóniában találkozott egy családdal, melynek egyik tagja megmentette Szaddám Huszein életét.

A nő 1937-ben az iraki Takram városában élt, és jó barátságban volt Szaddám édesanyjával. Az anya éppen a későbbi diktátorral volt terhes és el akarta vetetni gyermekét, de erről zsidó barátnője lebeszélte. Így születhetett meg Szaddám Huszein, Irak jelenlegi elnöke.

A hírt nyilvánosságra hozó tudós határozottan állítja, hogy a történet teljesen hiteles. Neveket azonban nem említett, mert a család nem akarja vállalni a nyilvánosságot. Attól tartanak ugyanis, hogy a világ közvéleménye a zsidókat hibáztatná Szaddám Huszein rémtetteiért. A történész szerint az illető azonosításában sokat segített, hogy akkoriban összesen két zsidó család élt Takramban.

Forrás: ==
Iraki zsidó menekültek a repülő ablakából először pillantják meg Palesztinát. Szaddám Huszein megmentője is köztük lehetett.

Irakban nagyon jelentős zsidó kolónia élt a huszadik század negyvenes éveinek végéig. A babiloni fogság idején (Kr. e. 587) kerültek zsidók először a mai Irak területére. Később évszázadokig kimondottan jól ment a soruk Bagdadban: az Oszmán Birodalom idején a szultánok rendeletekkel garantálták biztonságukat és kiváltságokkal gyarapodásukat. Az első világháború után a törököknek le kellett mondaniuk a területről, és a német politikai befolyás egyre erősödött az országban. A második világháború alatt véres progromokat kellett elszenvedniük a zsidóknak, és a negyvenes évektől nem vállalhattak semmilyen állami hivatalt sem.

Izrael megalakulásakor a teljes iraki zsidóságot kimentették az országból, és palesztinai menekülttáborokba szállították őket. Korábbi gazdagságuk ezzel szertefoszlott, mert egy zsáknyi ruhán kívül mást nem vihettek magukkal. Néhány év alatt több mint 120 000 zsidó menekült Irakból Izraelbe, ahol a negyedik legnagyobb csoportnak számítanak az egy országból érkezettek lélekszámát tekintve. Bagdadban most már összesen csak 38 zsidó él.