Biztos az orosz vétó Irak ügyében

Vágólapra másolva!
Oroszország ismét megerősítette, hogy vétózni fog az ENSZ Biztonsági Tanácsában az Irak elleni támadásra felhatalmazó amerikai-brit-spanyol határozattervezettel szemben. A moszkvai iraki nagykövet szerint Putyin elnök megígérte neki, hogy tovább fokozza erőfeszítéséit a békés megoldás érdekében.
Vágólapra másolva!

Moszkva vétót fog emelni az ENSZ BT-ben a katonai erő Irak elleni bevetését engedélyező amerikai-brit-spanyol határozattervezettel szemben - erősítette meg ismét az orosz külügyminiszter, Igor Ivanov Teheránban, ahol Kamal Harazi iráni külügyminiszterrel, Mahammed Hatami elnökkel és annak elődjével, a jelenleg is az iráni rendszer kulcsfigurájának számító Ali Akbar Hasemi Rafszandzsanival tárgyalt. Az orosz diplomácia vezetője megbeszélést folytatott a kétoldalú nukleáris együttműködésről, és leszögezte: Iránnak nem áll szándékában nukleáris fegyvert gyártani.

Vlagyimir Putyin orosz elnök az iraki válság békés megoldásában tett orosz erőfeszítések fokozását ígérte Szaddám Huszein iraki vezetőhöz intézett üzenetében - nyilatkozta Abbasz Halaf moszkvai iraki nagykövet. A szóbeli üzenetet Gennagyij Szeleznyov, az orosz törvényhozás alsóháza, az állami duma elnöke adta át a napokban Bagdadban. A megbeszélésen ugyancsak részt vevő Halaf nagykövet úgy nyilatkozott az orosz Interfax hírügynökségnek, hogy Szeleznyov megerősítette Huszeinnek: Moszkva vétózni fog, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerül az Iraknak ultimátumot adó amerikai-brit-spanyol határozattervezet.

Azzal kapcsolatban, hogy Alexander Vershbow moszkvai amerikai nagykövet szerint Oroszországnak több vonatkozásban is kára származhat a vétóból, a diplomata úgy vélekedett, hogy "az Egyesült Államok Irak után már más országokat is fenyeget". A nagykövet cáfolta azokat a híreket, hogy Bagdad tömegpusztító fegyverek célba juttatására alkalmas robotrepülőgépekkel rendelkezne. Szavai szerint "újabb amerikai dezinformációról" van szó, az ENSZ fegyverzetellenőrei ugyanis biztosan megtalálták volna Irakban ezeket a gépeket.

Egy rendkívüli ENSZ-közgyűlési ülés segíthetne a háború megakadályozásában -nyilatkozta Alekszandr Nyikolajev tábornok, a Duma védelmi bizottságának elnöke. Az orosz katona-politikus szerint az Egyesült Államok ebben az esetben megtapasztalná, hogy a világ országainak 95 százaléka nem áll mögötte Irak ügyében, és kétséges, hogy ebben az esetben is megindítaná a háborút. Nyikolajev úgy vélte, hogy az Európai Unió és az Arab Liga államainak többsége is nemet mondana a háborúra. A képviselő külön méltatta Franciaországot és Németországot, amely államok szerinte "az amerikai hegemóniával szembeni ellenállás vezetői".