Nő az EU-csatlakozás támogatottsága

Vágólapra másolva!
Február utolsó hetében hirtelen megugrott az EU-csatlakozást támogatók aránya, így már a lakosság 56 százaléka áll hazánk uniós tagsága mellett - derül ki a Taylor Nelson Sofres piackutató cég felméréséből. A támogatottság ugyanakkor még így sem éri el a tavaly szeptemberi szintet, aminek a kutatás szerint nem az EU-val kapcsolatos félelmek, hanem az ellentmondó információk az okai.
Vágólapra másolva!

A Taylor Nelson Sofres (TNS) piackutató cég országos reprezentatív felmérése szerint az utóbbi hetekben ismét növekedni kezdett a hazánk uniós csatlakozását támogatók aránya. Egészen február harmadik hetéig alig több mint 50 százalék támogatta a csatlakozást, az utolsó héten azonban ez a szám 56 százalékra ugrott. A cég szerint ez azt is jelentheti, hogy eredményes az uniós integrációval kapcsolatos kommunikáció.

A piackutató szerint nagy valószínűséggel továbbra is kitart a növekvő tendencia, arra azonban kevés az esély, hogy az áprilisi népszavazásra ismét olyan nagy legyen a támogatottság aránya, mint például 2002 szeptemberében. (Akkor a cég mérése szerint a szavazók közel 66 százaléka állt a csatlakozás mellett, ez az arány február közepére 50 százalékra csökkent, és csak ekkor kezdett el növekedni.)

A felmérés megállapította azt is, hogy a 2002 szeptembere óta eltelt időszakban folyamatosan bővült az ellenzők tábora. Míg korábban évekig 10 százalék körül volt a csatlakozást elutasítók aránya, addig az elmúlt hónapokban 18 százalékosra nőtt az ellenzők tábora.

Az ellenzők mellett nőtt a bizonytalanok aránya is tavaly szeptemberhez képest - állapítja meg a kutatás. 2002 őszén a megkérdezettek 23 százaléka tartozott ebbe a körbe, 2003 februárjának közepére ez az arány 30 százalék fölé emelkedett. A legutóbbi méréskor közel 27 százalék nem tudott, vagy nem akart választ adni arra, hogy támogatná-e a csatlakozást.

A közvélemény-kutatás kitért arra is, hogy mit vár a csatlakozástól, illetve mik a félelmei ezzel kapcsolatban. A válaszadók leginkább az utazási és tanulási lehetőségek terén várnak előrelépést, és bíznak abban, hogy jobbak lesznek majd a munkalehetőségek is. A felmérés szerint a magyarok nem tartanak attól, hogy eltűnnek az európai "olvasztótégelyben". Egyre többen vélik úgy, hogy a csatlakozással javulhat az életszínvonal, és nem erősödött az áremelkedéstől való félelem sem.

A TNS szerint a kutatás alapján úgy tűnik, hogy a csatlakozás visszafogottabb támogatottsága mögött elsősorban nem a növekvő félelmek, hanem inkább az ellentmondó nyilatkozatok és információk állnak.