Izrael és Jordánia légterét is igénybe veheti az USA

Vágólapra másolva!
Az Irak ellen induló brit és amerikai légierő Izrael és Jordánia légterét is igénybe veheti, ha Törökország továbbra sem engedélyezi a szövetségeseknek a török légi támaszpontok használatát. Amman elvben már megadta az átrepülési jogot, bár az iraki bevetésre tartó harci gépek ügye nagyon kényes kérdés Jordánia számára, mert lakossága ellenzi az iraki háborút.
Vágólapra másolva!

Ha Törökország továbbra sem engedélyezi a szövetségeseknek a török légi támaszpontok használatát, a brit és amerikai légierő Izrael és Jordánia légterét is igénybe veheti - írta pénteken a Financial Times. A vezető londoni üzleti-politikai napilap brit és amerikai forrásokból származó értesülése szerint Amman elvben már megadta az átrepülési jogot, bár az izraeli légtérből érkező és iraki bevetésre tartó harci gépek ügye meglehetősen kényes Jordánia számára. Lakossága ugyanis zömében ellenzi az Irak elleni háborút.

Törökország elzárkózása azonban arra kényszerítette a Pentagon szakembereit, hogy elővegyék a Jordániát érintő vésztervet. A térségben tartózkodó öt amerikai repülőgép-hordozó közül kettő a Földközi-tengeren van. Az ezekről támadásra induló gépeknek mindenképpen át kell repülniük Irakkal szomszédos országok felett - áll a londoni lapban.

A konzervatív The Daily Telegraph ugyanakkor azt írta, hogy a Perzsa-öböl térségébe vezényelt brit expedíciós légierőt kilenc országba szórták szét, főleg arab országokba, amelyek szigorú titoktartás fejében engedélyezték a brit gépek állomásoztatását. Az köztudott, hogy a brit légierő egységei jelen vannak Szaúd-Arábiában és Kuvaitban, de még további öt térségbeli arab országban is, amelyek uralkodói diszkréciót kérték az ügyben - írta a konzervatív napilap.

Nagy-Britannia száz repülőgépet vezényelt a Perzsa-öböl térségébe, köztük 70 harci gépet; az 1956-os szuezi válság óta ez a királyi légierő legnagyobb szabású külföldi fellépése.