Terjed a titokzatos tüdőgyulladás

Vágólapra másolva!
Egyre több országban tűnik fel az egyelőre gyógyíthatatlan, Ázsiából kiinduló új típusú tüdőgyulladás. Az Egészségügyi Világszervezet fertőzésgyanús eseteket vizsgál Angliában, Franciaországban, Izraelben, Szlovéniában és Ausztráliában. Ezekben az országokban korábban nem merült fel, hogy érintettek lennének a fertőzés terjedésében.
Vágólapra másolva!
Az utaskísérők figyelik a köhécselő utasokat/itthon/20030317azutaskiserok.html

Az Ázsiában nagy aggodalmat okozó, egyelőre gyógyíthatatlan, új típusú tüdőgyulladás-gyanús megbetegedéseket vizsgálnak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei Angliában, Franciaországban, Izraelben, Szlovéniában és Ausztráliában.

Eddig világszerte összesen 300-500 megbetegedést találtak, melyekből 9 végződött halállal. Az utóbbi hetekben 167 új, illetve fertőzésgyanús esetre derült fény - köztük négyen bele is haltak a betegségbe, de ezek a számok feltehetőleg jelentősen emelkedni fognak, ugyanis például Hongkongban megduplázódott a betegségben szenvedők száma, keddre elérte a nyolcvanat.

Az elmúlt hetekben kimutatott megbetegedések elsősorban egészségügyi dolgozókat érintettek Hongkongban, Vietnamban, és Szingapúrban. A kínai egészségügyi hatóságok szerint 350 ember fertőzésgyanús november óta, amikor először felütötte a fejét a betegség Guangdong tartományban. A betegség összesen kilenc halálos áldozata közül öten szintén ebben a tartományban éltek.

Magyarországon mind ez idáig nem találtak a szakemberek újfajta tüdőgyulladásos beteget. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat fokozott felügyeletet tart Ferihegyen, minden tüdőgyulladás-gyanús utast még a reptéren megvizsgálnak, hogy elkerüljék az Ázsiából kiinduló, új típusú tüdőgyulladás kórokozójának bejutását az országba. Az ÁNTSZ azt kérte a Budapestre utaztató légitársaságoktól, hogy az utaskísérők még a levegőben figyeljék a lázzal, levertséggel, köhögéssel küzdő utasokat, majd jelentsék a földi személyzetnek, ha felmerül bennük a komolyabb betegség gyanúja - mondta az [origo]-nak Pető György, a Budapest Airport Rt. szóvivője.

A betegség elsősorban egészségügyi dolgozókat támad meg, tehát valószínűleg a kórokozó levegőben, cseppfertőzéssel, szoros emberi érintkezésben terjed. A WHO szakértőket küldött a tüdőgyulladásos esetek helyszíneire, akik a megbetegedésekről mindig több információval szolgálnak. Az Egészségügyi Világszervezet elemzései szerint a fertőzés terjedéséhez közeli érintkezésre van szükség. A fertőzöttekkel közös légtérben való tartózkodás - mint például repülőgépen - nem elégséges a járvány terjedéséhez.