Tíz nap alatt vége lehet a háborúnak

Vágólapra másolva!
A légi hadviselés történetének eddigi legpusztítóbb támadásával tervezik kezdeni a szövetségesek az Irak elleni háborút, amely gyorsabb és eredményesebb lesz, mint az első Öböl-háború - írták kedden a brit lapok. A The Times katonai szakértője azt írja, az Irak elleni háború - és Szaddám Huszein iraki elnök rendszerének felszámolása - egy hétig, legfeljebb tíz napig fog tartani.
Vágólapra másolva!
Az [origo] Irak-oldala/irak/index.html

A The Times katonai szakelemzője szerint a háború első két éjszakáján a szövetségesek több mint 3 ezer, pontosan célra vezérelt bombát és rakétát indítanak útnak, és ettől azt várják, hogy az iraki haderő működésképtelenné válik. A hadműveletek első éjszakájára több mint 300 katonai célpont kilövését tervezik. Az elemzés szerint az első, 1991-es Öböl-háború első éjszakáján 46 kulcsfontosságú célt sikerül megsemmisíteni. Az akkori háborúban a ledobott 88 500 tonna bombának jóval kevesebb, mint a 10 százaléka, 6520 tonna volt célra vezérelt, a többi alig volt pontosabb, mint a második világháború szőnyegbombázásaiban használt egyszerű légibombák. A jelenlegi haditervek szerint a célra vezérelt bombák és rakéták aránya 90 százalék lesz - áll a vezető brit napilap keddi elemzésében.

A cikket író szakértő szerint az 1991-es Öböl-háborúban csak a szárazföldi hadműveletek légi előkészítése 39 napig tartott; most, ha minden a tervek szerint alakul, az egész háború - és Szaddám Huszein iraki elnök rendszerének felszámolása - egy hétig, legfeljebb tíz napig fog tartani.

A The Daily Telegraph katonai szakírója szerint a háború nyugati ellenzői azt jósolják, hogy a szövetségesek súlyos veszteségekkel járó utcai harcokba fognak bonyolódni Bászrában, Bagdadban, Moszulban és más iraki nagyvárosokban, mivel Huszein hadserege most nem a sivatagban, hanem Irak mélyén, stratégiai célpontok körül várja a támadást. A vezető konzervatív londoni napilap elemzése szerint azonban nem lesz szükség városi hadviselésre Huszein rendszerének megdöntéséhez; elegendő lesz a legnagyobb városokat ostromgyűrűbe fogni és elvágni víz- és áramellátásukat. Ez arra fogja kényszeríteni az iraki erőket, hogy a városokon kívül vegyék fel a harcot, ami egyértelmű vereségükhöz fog vezetni. Az elemzés szerint a felvonult szövetséges haderő néhány nap alatt ellenőrzése alá tudja vonni a stratégiai nagyvárosok körzeteit, ami minden számítás szerint a Huszein-rezsim nagyon gyors összeomlásához vezet. A The Daily Telegraph szakértője is arra a következtetésre jut, hogy a második Öböl-háború valószínűleg még gyorsabban és eredményesebben zárul, mint az első, amihez hozzájárul az is, hogy az iraki hadsereg létszáma ma alig a fele az 1991-esnek.