Maszkos óvó néniktől rettegnek a kínai gyerekek - tudósítás Kínából

Vágólapra másolva!
A súlyos akut légúti szindróma (SARS) néven is ismert betegség, illetve gyanúja eddig tizenöt országban jelent meg, összesen 1622 esetet jelentettek - ebből 58 halállal végződött. Kína fővárosában az elmúlt hétvégén erősödött föl a betegség miatti pánik, az egyetemek környékén már szinte mindenki maszkot hord - jelentette tudósítónk. Magyarországon többen is jelentkeztek kivizsgálásra, mert felmerült bennük a gyanú, hogy elkapták a betegséget, de ez senkinél nem igazolódott be.
Vágólapra másolva!
A betegségről a WHO oldalánhttp://www.who.int/csr/sarscountry/en/

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2003. március 12-én közölt először adatokat arról, hogy február közepe óta ismeretlen kórokozó által előidézett, súlyos légúti tünetekkel és lázzal járó megbetegedéseket észleltek Hongkongban és Vietnamban. Nem sokkal később a WHO jelezte: a járvány kezdetét 2002. november 1-jére teszik, ugyanis akkor jelentkeztek az első hasonló megbetegedések Kínában.

2002 novembere és 2003. március 31. között tizenöt ország jelentett 1622 esetet. A jelentett megbetegedések közül 58 - más forrás szerint 61 - halálos kimenetelű volt. Az összes eset felét Kínában, közel harmadát pedig Hongkongban regisztrálták. Március 14-e után a betegség gyanúja Kanadában, Európában és az Amerikai Egyesült Államokban is felbukkant. Olyan személyek betegedtek meg, akik megbetegedésüket megelőzően Kínában, Szingapúrban vagy Vietnamban jártak.

Hat ország nyolc területén (Kínában Kvangtung és Sangszi tartomány, valamint Peking, Hongkong, Tajvan, Vietnamban Hanoi, Szingapúr és Kanadában Toronto) nem csak behurcolt, hanem helyben történt fertőződést követően kialakult megbetegedések is előfordulnak.

Kanada

Kanada az egyetlen olyan ország a távol-keleti térségen kívül, ahol saját megbetegedéseket regisztráltak, vagyis az országban tovább terjedt a betegség. Az országban eddig hat áldozatot szedett a betegség, a nyilvántartott esetek száma meghaladja a százhúszat.

USA

Az Egyesült Államokból eddig csak megbetegedésgyanús eseteket jelentettek, igazolt fertőzöttségről egyelőre nem tudni. A nyilvántartott gyanús esetek száma ötvenkilenc. Kaliforniában, San Jose város repülőterén kedden néhány órára vesztegzár alá helyezték az American Airlines légitársaság Tokióból érkezett járatát, mivel a gépen néhányan olyan tünetekre panaszkodtak, amelyek az új betegséget jellemzik. Az utasok közül három személyt szállítottak kórházba kivizsgálásra.

Németország

Németországban szerdán egy megbetegedésről tudtak: a 72 éves páciens korábban Vietnamban és Szingapúrban járt, állapota stabil.

Egyre több német vállalatnál mondják le a távol-keleti üzleti utakat a SARS-betegség miatt. A német vállalatok közül elsőként a posta tiltotta meg a távol-keleti, délkelet-ázsiai szolgálati utakat. A Volkswagennél sürgős esetekben még utaznak, ha nem nagyon kell, nem. Az üzleti célú utazásokat lebonyolító piacvezető vállalatnál azt közölték, hogy érezhetően megnőtt az ázsiai foglalások lemondásának a száma.

A Lufthansa német légitársaság a csökkenő utasszám miatt járatokat kíván törölni. Szóvivője szerint a betegségről szóló hírek szaporodása óta egyre több már jegyet váltott utas nem akar utazni. A Lufthansa már a múlt héten bejelentette, hogy távolsági flottájának hét gépét "pihenteti", ami a kapacitás tíz százalékát jelenti. Az SARS miatt további ázsiai járatokat törölhetnek a menetrendből.