Eldőlt a népszavazás, csatlakozunk az EU-hoz

Vágólapra másolva!
A választók többsége - több mint 83 százaléka - úgy döntött: Magyarország csatlakozzon az Európai Unióhoz. Összesen 3 056 031 igen szavazatot számoltak 592 694 nem mellett. A részvételi arány viszont alacsony volt, mindössze 45 százalék. A legtöbben Budapesten, a legkevesebben Szabolcsban szavaztak.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Fotó: Barakonyi Szabolcs

Összesen 3 056 031 választásra jogosult szavazott igennel Magyarország uniós csatlakozására. A népszavazás tehát eredményes, Magyarország csatlakozik az EU-hoz. A népszavazás akkor eredményes, ha a választásra jogosult több mint 8 millió választópolgár 25 százaléka ugyanolyan választ ad a feltett kérdésre. Az összes választásra jogosult állampolgár 38 százaléka szavazott igennel az uniós csatlakozásra. A népszavazás ügydöntő volt, azaz az eredménye kötelező érvényű az Országgyűlésre nézve.

A szavazáson résztvevő választópolgárok 83,76 százaléka szavazott igennel. Így több mint ötször annyian szavaztak az EU-csatlakozás mellett, mint a belépés ellen. Az érvénytelen szavazatok aránya 17 990 volt.

A részvételi arány alacsony volt. Mindössze a szavazásra jogosultak 45,62 százaléka járult az urnákhoz. A legtöbben Budapesten adták le voksukat, a szavazók 56,26 százaléka járult az urnákhoz. A legkevesebben Szabolcsban szavaztak, itt mindössze a polgárok 36,21 százaléka adta le voksát.

Medgyessy: felhatalmaz-tak az athéni aláírásra/nagyvilag/20030412medgyessy1.htmlOrbán: sokan vesztésre állnak/nagyvilag/20030412orban.htmlA szabolcsiak leginkább EU-pártiak/nagyvilag/20030412szabolcsban.htmlÓvatos derű a Fidesz rendezvényén/nagyvilag/20030413ovatos.htmlKeleten volt a legalacsonyabb a részvétel/nagyvilag/20030412reszvetel.htmlKépek a népszavazásróljavascript:open_doc('http://www.origo.hu/galleries/Igen_20034130589/index2.html',500,440)

A miniszterelnök a szavazóurnák lezárása után azt mondta: elégedett az EU-népszavazás eredményével, de fontosnak tartja, hogy az uniós belépésig azok, akik nem mentek el szavazni, vagy akik nemmel szavaztak, meggyőződhessenek arról, hogy "Európában jobb, mindenkinek jobb". Ez misszió, aminek a kormány eleget fog tenni, egy jó koalícióval a háta mögött - mondta. "A köztársaság polgárai gondoskodtak gyermekeikről, Magyarország jövőjéről - tette hozzá a kormányfő.

Orbán Viktor volt miniszterelnök szerint "a vidéken és a lakótelepen élők vesztettek a rendszerváltoztatáskor és sokan most is vesztésre állnak". Orbán a népszavazás utáni beszédében kijelentette: az Európai Parlamentben mindenkinek a magyar érdekeket kell képviselni. Ne felejtsük el soha, hogy a jövőben is Magyarország marad a hazánk - fogalmazott.

Medgyessy Péter miniszterelnök április 16-án utazik Athénba, hogy aláírja a csatlakozási szerződést. A delegáció tagja lesz Medgyessy Péter kormányfő és Kovács László külügyminiszter mellett három korábbi miniszterelnök, Boross Péter, Horn Gyula és Orbán Viktor, valamint Mádl Ferenc államfő és Göncz Árpád volt köztársasági elnök, valamint a csatlakozási tárgyalásokat levezénylő Juhász Endre.

A szlovén rekord közelében a magyar igenek aránya/nagyvilag/20030413aszloven.htmlA keleti megyékben volt a legalacsonyabb a részvétel/nagyvilag/20030412reszvetel.html

A csatlakozásra váró országok közül eddig Máltán és Szlovéniában tartottak népszavazást. Máltán március elején szavaztak, ekkor a választópolgárok 53,65 százaléka megszavazta, hogy az ország tagja legyen az Európai Uniónak. A választásra jogosultak 91 százaléka vett rész a voksoláson. Szlovéniában március 23-án döntöttek a csatlakozásról, itt a választópolgárok 89,61 százaléka támogatta a csatlakozást.