Üdvözlik a magyar népszavazási eredményt

Vágólapra másolva!
A magyar szavazópolgároknak az EU-tagság melletti, elsöprő többséggel kifejezésre juttatott állásfoglalása azt a határozott döntésüket tükrözi, hogy egy erős és egységes Európában kívánják építeni jövőjüket - állapította meg a szombati népszavazás eredményét üdvözlő nyilatkozatában az Európai Bizottság. A környező országok vezetői közül azonban többeket meglepett az alacsony részvételi arány.
Vágólapra másolva!

Vasárnap közzétett üzenetében az EU végrehajtó szerve olyan határkőként értékeli a döntést, amely jelképesen is lezárja Magyarországnak a demokratikus nemzetek európai családjától való tragikus elszakítottságát. A referendum eredménye másfelől azt jelenti, hogy a magyarok mostantól teljes értékűen részt vehetnek annak a közös európai jövőnek az építésében, amelyhez gazdag és felvilágosult kultúrájukkal oly nagy mértékben tudnak hozzájárulni - írta az MTI.

A népszavazás eredménye "azt a határozott üzenetet közvetíti, hogy Magyarország hisz az európai integrációban mint a béke és a jólét megőrzésének legjobb eszközében, amelynek révén nyitottan fordulhat Európa többi része felé, megőrizve egyúttal önazonosságát" - áll az üzenetben.

A bizottság megemlíti, hogy a szavazás eredménye a magyar nép sok évi helytállására, áldozatvállalására, türelemére és kitartó erőfeszítéseire teszi fel a koronát. A magyarok "kulcsszerepet játszottak a vasfüggöny 1989. évi ledöntésében, és azóta is fáradhatatlanul dolgoztak azon, hogy megvalósítsák azokat a nehéz, de elengedhetetlen reformokat, amelyekkel országukat nyitott, modern társadalommá tehetik".

Az üzenet biztosítja a magyarokat afelől, hogy az Európai Unióban teljes mértékben tiszteletben fogják tartani szuverén nemzetként élvezett jogaikat. "Magyarország a kisebbségek uniójához csatlakozik, egy olyan unióhoz, ahol egyetlen nép vagy állam sem uralkodhat egyetlen másik felett sem, hanem valamennyien egyenlő jogokkal és kötelezettségekkel dolgoznak a közös célok megvalósításáért" - közölte az Európai Bizottság.

Nagyszerű eredményként értékelte a magyar népszavazási adatokat az Európai Néppárt elnöke, Hans-Gert Poettering is. Közleményében - melyet az [origo]-nak is elküldtek - mindenkinek gratulált, akinek szerepe volt a rendszerváltást követő demokratikus folyamatokban, kiemelte ugyanakkor partnerpártjait, a Fideszt és az MDF-et.

Többeket meglepett az alacsony részvételi arány

Üdvözölte az Európai Unióhoz való csatlakozásról tartott magyarországi népszavazás sikeres eredményét vasárnap Cosmin Dobran, a román külügyminisztérium szóvivője az MTI-nek nyilatkozva. "A magyarországi népszavazás eredménye kétségtelenül bizonyítja a magyar állampolgárok európai szellemiségét és törekvéseit" - jelentette ki. A román szóvivő szerint ez az eredmény azt is igazolja: helyes volt, hogy Románia és Magyarország európai partnerségi viszonyt alakított ki egymással.

"A lehető leggyorsabb csatlakozás az Európai Unióhoz, az integráció folyamata, az európai értékekhez való igazodás és a közös piac mindnyájunk közös célja" - fogalmazott a román külügyi szóvivő.

A német kormány vasárnap nyilatkozatban üdvözölte a magyar szavazópolgárok igenlő döntését az ország európai uniós csatlakozása ügyében. "Örülünk annak, hogy Magyarország, amelynek útját nagy rokonszenvvel kísérjük, jövő májusban az EU tagjává válhat" - jelentette ki Berlinben Joschka Fischer külügyminiszter.

Mint mondta, Németországot és Magyarországot mély barátság fűzi össze, amelynek kialakulásához az is hozzájárult, hogy Magyarország annak idején támogatást nyújtott a német újraegyesítéshez. "A magyarországi népszavazás eredménye kedvező jel a többi, szintén EU-csatlakozásra készülő ország számára" - idézte a dpa a német külügyminisztert.

"Az a támogatás,melyet a magyar választópolgárok adtak az EU-csatlakozáshoz, iránymutató a lengyel szavazók számára saját népszavazási döntésükhöz; teljes mértékben osztjuk magyar barátaink örömét" - jelentette ki vasárnap Boguslaw Majewski lengyel külügyi szóvivő.

Majewski az MTI-nek nyilatkozva elmondta: az EU-bővítést jóváhagyó európai parlamenti szavazás után a magyarországi népszavazás a második jó hír volt a világból, amely az elmúlt héten Lengyelországba érkezett. Európa a magyarországi referendummal lélekben nagyobb és erősebb lett - fogalmazott.

A hivatalos tagságig ugyan még néhány állomás hátra van - folytatta -, de a magyarországi népszavazás eredménye közelebb hozta Európát. A hagyományos lengyel-magyar történelmi barátság egy új dimenzióval, Európával bővült - tette hozzá.

A szóvivő ezzel együtt aggasztónak nevezte a magyarországi referendum alacsony részvételi arányát, amelyet szerinte Varsóban fontos figyelmeztető jelzésnek tekintenek. Óriási kihívás a lengyel választók felé - fogalmazott -, hogy a júniusi népszavazáson mozduljanak ki hazulról, és járuljanak az urnákhoz. Sok lengyel állampolgár számára ok a megfelelő következtetések levonására, és remélhetőleg ösztönzőleg fog hatni azokra, akik eddig ingadoztak, hogy egyáltalán elmenjenek-e szavazni - mondta a lengyel külügyi szóvivő.

Jean-Pierre Raffarin francia miniszterelnök vasárnap telefonon gratulált Medgyessy Péter magyar kormányfőnek az európai uniós népszavazás sikeréhez. Ezt Gál J. Zoltán kormányszóvivő közölte az MTI-vel. Tájékoztatása szerint a francia miniszterelnök a szombaton tartott magyarországi népszavazás eredményét óriási előrelépésnek nevezte Európa újraegyesítése szempontjából. Elmondta: Európa, benne Franciaország családtagként várja Magyarországot.

Medgyessy Péter miniszterelnök beszámolt a népszavazás sikeréről. Úgy fogalmazott: az európai módon lezajlott szavazás európai sikert hozott. A választók elsöprő többsége egyértelműen fejezte ki akaratát, amellyel létrejött az európai Magyar Köztársaság. "Magyarország erős és egységes Európában érdekelt, amely esélyeket kínál, és lehetőséget teremt a magyar nemzeti érdekek hatékony képviseletére" - idézte a kormányfő szavait Gál J. Zoltán.

"Bölcs,üdvözlendő döntés született, és ehhez Magyarország minden polgárának gratulálok" - nyilatkozta az MTI-nek Csáky Pál, a szlovák kormány miniszterelnök-helyettese, akit azonban meglepett az alacsony részvételi arány. Emlékeztetett arra, hogy alig két hete hivatalos látogatáson Budapesten járt, ahol igen bizakodó hangulattal találkozott, és abból a légkörből kedvezőbb részvételre lehetett következtetni.

Csáky mint a szlovák kormány integrációs kérdéseket felügyelő miniszterelnök-helyettese az alacsony magyarországi részvételt Szlovákiára és saját feladatkörére nézve azonban "kellemetlen meglepetésnek" nevezte. Mint mondta, ha május 16-17-ikén Szlovákiában is ilyen eredmények születnének, akkor a népszavazás érvénytelen volna.

"Ezért nekem is, kollégáimnak is komolyan el kell majd gondolkodnunk azon, vajon milyen okok és indítékok állnak a várakozásoknak alatta maradó magyarországi részvétel mögött. Nagyon remélem, hogy Szlovákiában ötven százalék fölötti, tehát érvényes népszavazásra számíthatunk, és május 17-ikén délután elmondhatjuk, hogy Magyarország és Szlovákia polgárai kezet adhatnak egymásnak az Európai Unióban" - fogalmazott Csáky Pál.

Az Európai Unióhoz való csatlakozásról kimondott igen minden bizonnyal a XXI. század legfontosabb döntése volt Magyarország és általában a magyar nemzet számára - jelentette ki vasárnap Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke.

"Mi mindig nagy örömmel fogadjuk, ha Magyarország újabb eredményt ér el, valamilyen területen újabb sikert mondhat magáénak. De most nem csupán erről van szó. Azt gondolom, hogy ennek a népszavazásnak az eredménye közvetlenül érint bennünket, romániai magyarokat és a magyar nemzet egészét" - fogalmazott Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.

Markó szerint a romániai magyarság számára nagyon fontos, hogy Magyarország hamarosan az EU teljes jogú tagja lesz. Ez egyrészt azzal jár, hogy a következő években Magyarország politikai és gazdasági befolyása jelentősen megnövekszik, ami jótékony hatással lehet a romániai magyarság helyzetére is. "Másrészt Magyarország belépése az Európai Unióba az első jelentős lépés afelé, hogy immár magyarországi magyarok és romániai magyarok határok nélkül együtt lehessenek" - mondta.

Ehhez az kell, hogy Magyarországot minél előbb kövesse Románia is. A magyarországi népszavazás azzal a tanulsággal szolgálhat a romániai magyaroknak, hogy minél korábban meg kell kezdeni a lakosság felkészítését a csatlakozásra. "A mi esetünkben ennek két vonatkozása van. Az egyik: tájékoztatás arról, hogy milyen feltételeket kell teljesíteni ahhoz, hogy bekerülhessen az ország az EU-ba, és ez milyen nehézségekkel jár. Másrészt Románia esetében ez egyfajta versenyt jelenthet az országon belül, a régiók között, de úgy is fogalmazhatnék, hogy románok és magyarok között. Nekünk elsősorban a fiataljainkat kell minél jobban felkészíteni" - fogalmazott az RMDSZ elnöke.

Markó Béla szerint a magyarországi népszavazás eredménye nagyon is megnyugtató, az igenek 80 százalékot meghaladó aránya teljesen egyértelmű.

"Az alacsony részvétel azzal is magyarázható, hogy nagyon sokan valószínűleg úgy gondolták, nincs alternatíva. Eleve úgy gondolkoztak, hogy Magyarországnak más útja, mint az Európai Unió felé menni, nincs. Nem feszültek tehát egymásnak ilyen szempontból különböző lehetőségek" - vélte.

"A romániai magyarság körében voltak olyan félelmek, hogy ismét lezárulnak a két ország közötti határok. Nekünk akkor se lett volna jogunk azt mondani, hogy Magyarország maradjon ki az Európai Unióból, ha a magyar belépés következménye egyfajta schengeni vasfüggöny leereszkedését jelentené a két ország határán. Szerencsére erről szó sincs, éppen ellenkezőleg: a schengeni határ szigorú ellenőrzést, de teljes átjárhatóságot jelent" - jelentette ki.

Markó emlékeztetett arra, hogy a romániai állampolgárok most is vízum nélkül utazhatnak a schengeni térségbe. "Emellett Románia próbál elébe menni a követelményeknek: azt szeretné, ha nem Románia és Magyarország között lépne életbe, hanem tőlünk keletebbre lehetne kitolni a schengeni szigort" - tette hozzá.

Ennek elérésében Románia Magyarországgal akar együttműködni, ez egyértelműen kiderült a magyar és a román külügyminiszter idén március 15-én, Marosvásárhelyen tartott találkozóján. "Úgy látom, a két ország képes együttműködni, és most, hogy Magyarország az Európai Unió tagja lesz, Románia még inkább érdekelt ebben az együttműködésben" - fejezte be nyilatkozatát az RMDSZ elnöke.

"Szívből jövő örömének" adott hangot az uniós csatlakozást támogató népszavazási eredmény kapcsán az osztrák kancellár és a külügyminiszter. Wolfgang Schüssel kormányfő különösen örvendetesnek nevezte, hogy a magyar szavazók több mint 80 százaléka támogatta az ország EU-belépését. "Magyarország a szomszédunk, emellett fontos partnere Ausztriának. Nagyon örülök, hogy a két ország ezentúl európai síkon is szorosan együtt fog működni" - mondta az osztrák kancellár.

A külügyminiszter közleményében tudatta: Ausztria mindig is támogatta a szomszédos Magyarországot a csatlakozásra irányuló törekvéseiben. Benita Ferrero-Waldner úgy ítélte meg, hogy a népszavazás "a magyar nép Európa szívébe vezető, részben fájdalmas menetének célba érését jelenti". Ezzel kapcsolatban emlékeztetett az 1956-os forradalomra és a vasfüggöny 1989-ben bekövetkezett leomlására. Végül reményét fejezte ki, hogy a többi tagjelölt államban hasonlóan kedvezően zárul a népszavazás.