EU: az RMDSZ üdvözli az eredményt

Vágólapra másolva!
Az Európai Unióhoz való csatlakozásról kimondott igen minden bizonnyal a XXI. század legfontosabb döntése volt Magyarország és általában a magyar nemzet számára - jelentette ki vasárnap Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke.
Vágólapra másolva!

"Mi mindig nagy örömmel fogadjuk, ha Magyarország újabb eredményt ér el, valamilyen területen újabb sikert mondhat magáénak. De most nem csupán erről van szó. Azt gondolom, hogy ennek a népszavazásnak az eredménye közvetlenül érint bennünket, romániai magyarokat és a magyar nemzet egészét" - fogalmazott Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.

Markó szerint a romániai magyarság számára nagyon fontos, hogy Magyarország hamarosan az EU teljes jogú tagja lesz. Ez egyrészt azzal jár, hogy a következő években Magyarország politikai és gazdasági befolyása jelentősen megnövekszik, ami jótékony hatással lehet a romániai magyarság helyzetére is. "Másrészt Magyarország belépése az Európai Unióba az első jelentős lépés afelé, hogy immár magyarországi magyarok és romániai magyarok határok nélkül együtt lehessenek" - mondta.

Ehhez az kell, hogy Magyarországot minél előbb kövesse Románia is. A magyarországi népszavazás azzal a tanulsággal szolgálhat a romániai magyaroknak, hogy minél korábban meg kell kezdeni a lakosság felkészítését a csatlakozásra. "A mi esetünkben ennek két vonatkozása van. Az egyik: tájékoztatás arról, hogy milyen feltételeket kell teljesíteni ahhoz, hogy bekerülhessen az ország az EU-ba, és ez milyen nehézségekkel jár. Másrészt Románia esetében ez egyfajta versenyt jelenthet az országon belül, a régiók között, de úgy is fogalmazhatnék, hogy románok és magyarok között. Nekünk elsősorban a fiataljainkat kell minél jobban felkészíteni" - fogalmazott az RMDSZ elnöke.

Markó Béla szerint a magyarországi népszavazás eredménye nagyon is megnyugtató, az igenek 80 százalékot meghaladó aránya teljesen egyértelmű.

"Az alacsony részvétel azzal is magyarázható, hogy nagyon sokan valószínűleg úgy gondolták, nincs alternatíva. Eleve úgy gondolkoztak, hogy Magyarországnak más útja, mint az Európai Unió felé menni, nincs. Nem feszültek tehát egymásnak ilyen szempontból különböző lehetőségek" - vélte.

"A romániai magyarság körében voltak olyan félelmek, hogy ismét lezárulnak a két ország közötti határok. Nekünk akkor se lett volna jogunk azt mondani, hogy Magyarország maradjon ki az Európai Unióból, ha a magyar belépés következménye egyfajta schengeni vasfüggöny leereszkedését jelentené a két ország határán. Szerencsére erről szó sincs, éppen ellenkezőleg: a schengeni határ szigorú ellenőrzést, de teljes átjárhatóságot jelent" - jelentette ki.

Markó emlékeztetett arra, hogy a romániai állampolgárok most is vízum nélkül utazhatnak a schengeni térségbe. "Emellett Románia próbál elébe menni a követelményeknek: azt szeretné, ha nem Románia és Magyarország között lépne életbe, hanem tőlünk keletebbre lehetne kitolni a schengeni szigort" - tette hozzá.

Ennek elérésében Románia Magyarországgal akar együttműködni, ez egyértelműen kiderült a magyar és a román külügyminiszter idén március 15-én, Marosvásárhelyen tartott találkozóján. "Úgy látom, a két ország képes együttműködni, és most, hogy Magyarország az Európai Unió tagja lesz, Románia még inkább érdekelt ebben az együttműködésben" - fejezte be nyilatkozatát az RMDSZ elnöke.