154 áldozata van az atípusos tüdőgyulladásnak

Vágólapra másolva!
Járványügyi kutatók szerdán megerősítették, hogy az eddigi feltételezéseknek megfelelően a coronavírus nevű kórokozó a felelős az Ázsiából kiindult, atipikus tüdőgyulladásos tünetekkel járó súlyos betegségért. Az eddigi adatok szerint 154-en haltak bele világszerte a betegségbe. A szakemberek azonban attól tartanak, hogy Kína nem a valós adatokat közli.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) londoni sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy állatkísérletekkel igazolták: a gyanított vírustörzs idézi elő az angol rövidítéssel SARS-nak nevezett súlyos tünetegyüttest.

A tudósok eddig is gyakorlatilag bizonyosak voltak abban, hogy az eddigi több mint 3 ezer megbetegedést a coronavírus egy új válfaja okozza. A törzset először március végén a hongkongi egyetemen izolálták betegekből vett mintákban. Brit szakértők szerint a SARS-vírus gyakorlatilag a nátha kórokozójának egy szélsőségesen elfajult változata.

A szerdai WHO-sajtótájékoztatón elhangzott: új betegségről van szó, és ebben az a veszélyes, hogy nem ismeretes, mire képes, és egyelőre nem tudni, hogy elterjed-e az egész világon.

A szakértők a betegség felbukkanását kísérő kezdeti kínai titoktartásra utalva azt mondták: reményeik szerint az esetből tanulnak Kínában, mivel "a fertőző betegségek nem ismerik az országhatárokat".

A betegség először tavaly novemberben tűnt fel Kína délkeleti vidékein, de a WHO csak akkor figyelt fel az új kórra, amikor az már Hongkongban, majd Kanadában és Nagy-Britanniában is megjelent. Londonban és más brit nagyvárosokban összesen hat beteget kezelnek az akut tünetegyüttessel.

Hongkong gazdaságát máris súlyosan károsítja a vírus: a legújabb adatok szerint a külföldi látogatók száma 50 százalékkal csökkent, a Cathay Pacific, a legnagyobb hongkongi légitársaság 25 százalékkal ritkította járatait.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Pekingben vizsgálódó szakértői szerint a kínai hatóságok nem hozták nyilvánosságra a heveny légúti tünetegyüttes (SARS) által megfertőzöttek valódi számát, a bejelentett 37-tel szemben akár kétszáz beteg is lehet a fővárosban.

Két pekingi katonai kórházban tett szerdai látogatásuk után a külföldi szakértők sajtóértekezletet tartottak, amelyen felszólították a kínai hatóságokat, hogy hozzák nyilvánosságra a valódi adatokat az egész országra vonatkozóan. Mint mondták, a kórházakban láttak SARS-betegeket, és információkat kaptak az új esetekről, de az egyes kórházakra vonatkozó számokat nem közöltek. Mint mondták, a kínai védelmi minisztérium megtiltotta nekik, hogy részletekről beszéljenek.

Wolfgang Preiser, a WHO víruskutatója elmondta, hogy kínai hadsereg nyilvántartása elkülönül a polgáritól, a hivatalosan jelentett adatok azért nem felelnek meg a valódinak, mert csak a polgári adatokat közlik. A WHO kérte a kínai hatóságokat, hogy változtassanak ezen a rendszeren. Egy másik WHO-tisztségviselő, Alan Shnur elmondta: becslése szerint 100-200 beteg lehet Pekingben, körülbelül annyi, ahányról a híresztelések szóltak.

A hongkongi egyetem tudósai szerint feltehetőleg a SARS-nak a korábban megismertnél még ártalmasabb változata szedi fiatal és más betegségben korábban nem szenvedő áldozatait a különleges státusú kínai körzet egy részén. A már ismert SARS főleg az időseket és a már betegeket ragadta el, múlt szombat óta azonban megnőtt a megbetegedő fiatalok száma Hongkongban. A tudósok bizonyítékkal egyelőre nem tudnak szolgálni, és sem az amerikai, sem a kanadai kutatók nem jutottak ilyen eredményre. A hongkongiak csak az Amoy Gardens lakóparkban lakó betegek állapota alapján tettek ilyen megállapítást. A tudósok szerint az 1232 hongkongi beteg egynegyede ebben a lakóparkban lakik. Ennek az egynegyednek a húsz százaléka intenzív kezelésre szorul, míg egyébként Hongkongban csak a betegek tíz százaléka.

A hongkongi hatóságok szerdai bejelentése szerint öt újabb halálos áldozata van a SARS-nak, és 36 az újonnan megbetegedettek száma.