Megkezdődtek a tárgyalások Észak-Korea atomprogramjáról

Vágólapra másolva!
Az USA, Észak-Korea és Kína pekingi tárgyalásaitól nem várható áttörés. A találkozó célja a tárgyalási folyamat beindítása, vélik Washingtonban.
Vágólapra másolva!

Megkezdődtek a háromoldalú, amerikai, észak-koreai és kínai tárgyalások Pekingben szerdán. A találkozón az újjáindított észak-koreai nukleáris program okozta válság diplomáciai megoldásáról lesz szó.

Az USA azt szeretné elérni, hogy Phenjan mondjon le nukleáris fejlesztési programjáról. Az USA aggasztónak tartja a nagy hatótávolságú rakéták kifejlesztését, rendszerbe állítását és exportját is.

Nukleáris programját Észak-Korea olajszállítmányokért, illetve biztonságos reaktorok szállításért cserébe fagyasztotta be korábban.

2002 decemberében azonban felmondta az atomsorompó-szerződést és elutasította a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrző-felügyelő tevékenységét is. A KNDK kifogásolja, hogy leállították a fűtőolaj-szállításokat, s a plutónium előállítására nem képes reaktorok nem érkeztek meg.

A washingtoni küldöttséget a tárgyalásokon James Kelly külügyi államtitkár-helyettes vezeti. Észak-Korea alacsonyabb szinten képviselteti magát: a delegációt élén Li Gan, a külügyminisztérium amerikai főosztályának helyettes vezetője áll.

Kelly pénteken Szöulban tájékoztatja a dél-koreai vezetést a tárgyalásokról, majd Tokióba utazik - jelentette az MTI.

A megbeszélések zárt ajtók mögött folynak egy pekingi vendégházban. A kínai közvetítők mellett később az egyeztetésekbe, amerikai források szerint, Dél-Korea, Japán és Oroszország is bekapcsolódik majd.

Ez nem lesz egyszerű folyamat: Phenjan és Washington között arról sincs egyetértés, mi Kína szerepe a tárgyalásokban. Az USA szerint Kína a megbeszélések résztvevője, míg Észak-Korea szerint Peking csupán házigazdaként van jelen.

Észak-Korea a közelmúltig kétoldalú, észak-koreai-amerikai tárgyalásokat szorgalmazott, a múlt héten azonban jelezte, hogy kész a többoldalú konzultációkra.

Áttörést nem várnak a tárgyalások első fordulójától. Az észak-koreai küldöttségnek valószínűleg nincs is felhatalmazása, hogy bármilyen megállapodást kössön - jelentette a CNN.

A megbeszéléseken a felek várhatóan csak abban tudnak mejd megállapodni, hogy ismét találkozzanak. Ennél többre Washington nem is számít: az USA szerint a mostani - péntekig tartó - találkozó célja a tárgyalási folyamat beindítása.

Oroszország: "egy lépésre a katasztrófától"

A Koreai-félszigetet továbbra is egy lépés választja el a katasztrófától a háromoldalú tárgyalások ellenére, véli Oroszország legfőbb Észak-Korea-szakértője. Alekszandr Loszjukov szerint "a helyzet kritikus" - jelentette az MTI.

A Tokióban tárgyaló orosz külügyminiszter-helyettes szerint "lehetséges, hogy az események már holnap katasztrofális fordulatot vesznek".

Loszjukov nem részletezte, miért ilyen borúlátó, csupán annyit mondott, hogy az észak-korai atomprogram kapcsán kirobbant vita "a végletekbe sodorta Phenjant".

Továbbra is feszült a helyzet a térségben: az észak-koreai légierő harci repülői gyakorlatozni kezdtek a szöuli védelmi minisztérium szerint. A manővereket amerikai és orosz felderítőgépek figyelik - jelentette a BBC.

Kedden Leon LaPorte tábornok, az USA Dél-Koreában állomásozó csapatainak parancsnoka Szöulban egy konzervatív rendezvényen bírálta a phenjani vezetést.