Nyilvános Prodi-Giscard-vita az EU-elnökségről

Vágólapra másolva!
Elfogadta az Európa jövőjével foglalkozó konvent elnökének nyilvános vitára szóló kihívását az Európai Bizottság elnöke, és helyszínként magát a konventet javasolta. Ez kínos következményekkel járhat a kihívó számára, hiszen maga a Konvent sem támogatja reformelképzeléseinek legsarkosabb elemeit, így például az EU elnöki tisztségének létrehozását.
Vágólapra másolva!

Romano Prodi azt írta Valéry Giscard dÍEstaing-hez intézett levelében, hogy egy ilyen vita színhelyeként Brüsszelen kívül egyetlen más várost sem tudna elképzelni. Itt ugyanis már működik egy olyan jelképes fórum, amely alkalmas demokratikus és a véleményeket híven tükröző vita lefolytatására, ez pedig nem más, mint a Giscard által vezetett konvent.

Giscard a múlt héten intézett kihívást Prodihoz, azt javasolva neki, hogy "valamelyik európai nagyvárosban" folytassanak nyilvános vitát az állandó EU-elnöki intézmény bevezetésének erősen vitatott kérdéséről. Elképzelése szerint a vita végén megszavaztatnák a közönséget, s az eredményből mindenki levonná a megfelelő következtetéseket.

Válaszában Prodi ezzel szemben azt javasolta, hogy a vita ne csak az elnöki intézményről szóljon, hiszen az Európai Bizottságnak a reformokkal kapcsolatos eddigi állásfoglalásai sem csak ezzel a problémával kapcsolatosak. "E kérdés kiragadása tömegtájékoztatási szempontból valóban egyszerű és hatékony módszer ugyan, de azzal a veszéllyel jár, hogy nem ad kellő hangsúlyt a konvent által végzett nagyon fontos munkának" - írta a bizottság elnöke.

Emlékeztetett arra, hogy a maga részéről kezdettől fogva olyan vitát szorgalmazott, amely mentes lenne az előítéleteken alapuló álláspontoktól, és amelyben az unió közös érdekeit szem előtt tartva, mindenki kész nyilvános bírálatnak alávetni nézeteit. "Nem lennének tehát tabuk, de mítoszok sem" - fűzte hozzá.

A konvent elnöksége a múlt hónap végén terjesztette az uniós reformok előkészítésével megbízott tanácskozó gyűlés elé az EU intézményi rendjének átalakításával kapcsolatos javaslatait. Ezek között szerepel az, amely szerint az Európai Tanács élére "állandó" (a gyakorlatban egyszer meghosszabbítható két és fél éves megbízatási időre kinevezett) elnököt választanának, megszüntetve egyúttal a félévente cserélődő soros elnökségek jelenlegi rendszerét.

Az Európai Bizottság és személy szerint Prodi nem híve az elnöki rendszer bevezetésének, amelyet nem támogatnak az EU jelenlegi és majdani kisebb és közepes tagállamai, valamint a konvent küldötteinek jelentős hányada sem. A tanácskozó gyűlésben csütörtökön és pénteken tartandó következő plenáris ülésen esedékes a vita az elnökség javaslatairól.