Kovács szerint késik az EU új alkotmánya

Vágólapra másolva!
A külügyminiszter szerint a EU konventje június 20-ig nem tudja befejezni munkáját, és az is egyre valószínűbb, hogy az európai alkotmányról szóló szerződést csak Magyarország csatlakozása, 2004. május 1. után írják alá.
Vágólapra másolva!

Kovács László erről az Országgyűlés Európai Uniós Nagybizottsága csütörtöki budapesti ülését követően beszélt, sajtótájékoztatón.

A nagybizottságban a házelnök, a négy frakcióvezető, az integrációs és a külügyi bizottság elnöke tag, a miniszterelnök és a külügyminiszter állandó résztvevő. A csütörtöki ülésen módosították a testület ügyrendjét, ennek értelmében Juhász Endre tárca nélküli miniszter is a bizottság tagja lett.

A tanácskozáson a kormány és az Európai Parlament (EP) magyar képviselői értékelték az április 16-án kezdődött és jövő májusig tartó aktív megfigyelői időszak eddigi történéseit.

Az EU különböző intézményeiben, a nagyköveti egyeztetéseken, a miniszteri szintű tanácsüléseken, a csúcsértekezleteken, valamint az Európai Parlamentben már nem születhet nélkülünk döntés - mutatott rá Kovács László. Hangsúlyozta, hogy a konvent döntéseinek jóváhagyását elvégző EU kormányközi konferencián már szavazati joggal rendelkezik Magyarország és a többi csatlakozó ország.

Mint elmondta, a jelek szerint július végére készülhet el a konventben az alkotmányos szerződés szövegtervezete, ez pedig azt jelenti, hogy szeptember 20. előtt biztosan nem kezdődik el a kormányközi konferencia. A magyar diplomácia ezzel eléri a célját - fűzte hozzá. Kitért arra: a konventben a magyar kormány álláspontja változatlanul az, hogy az uniós intézményeket még demokratikusabbá, még átláthatóbbá és még hatékonyabbá sikerüljön alakítani.

Rendkívül fontosnak nevezte emellett a tagállamok közötti egyenlőség elvének érvényesítését is: ebben az ügyben a 25 tagúra bővülő EU-ban 18 ország egységes álláspontot képvisel.

Szili Katalin, az Országgyűlés és a nagybizottság elnöke elmondta: Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője javasolta, hogy jöjjön létre egy integrációs kabinet a házelnök mellett, a tárcáktól pedig egy-egy szakértő segítse az EP-képviselők munkáját. Juhász Endre, az EU-ügyek koordinációjáért felelős tárca nélküli miniszter arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy Magyarország ügyeinek egy része most már a brüsszeli rendszerben nyer elintézést, és különösen fontos, hogy egymással összhangban lévők legyenek a magyar álláspontok.

Az Országgyűlés Európai Uniós Nagybizottsága legközelebb június 17-én ülésezik, akkor a parlament, a kormány és az Európai Parlament együttműködéséről esik majd szó.