Kovács László a kedvezménytörvényt ismertette Belgrádban

Vágólapra másolva!
Kovács László magyar külügyminiszter pénteken Belgrádban tájékoztatta a szerbia-montenegrói és a román partnerét arról, hogy a módosítások révén a kedvezménytörvény alkalmazhatóvá vált, és most már teljes összhangban van az európai uniós előírásokkal.
Vágólapra másolva!

Kovács László közölte, hogy a Mircea Geoana román és Goran Svilanovic szerbia-montenegrói külügyminiszterrel közösen elköltött ebéd idején, kötetlen eszmecsere keretében szóba kerül a kedvezménytörvény, illetve a jogszabály módosítása is.

Kovács beszélgetőpartnerei egyelőre nem láthatták a jogszabály új tervezetét, de a magyar külügyminiszter tájékoztatta kollégáit arról, hogy "nem lesz benne semmi meglepő", mivel a legutóbb egyeztetett törvénytervezethez képest csak egészen apró módosítások történtek.

A külügyminiszter tájékoztatta Geoanát és Svilanovicot arról, hogy megmaradt a törvény eredeti célja, a jogszabály támogatást nyújt a határon túli magyaroknak szülőföldjükön való boldoguláshoz, illetve ahhoz, hogy megőrizhessék magyarságukat, nyelvüket és kultúrájukat.

Kovács László közölte beszélgetőpartnereivel, hogy a módosítások révén a jogszabály a szomszédos országokban alkalmazhatóvá vált, mert teljes mértékben összhangba került az európai uniós előírásokkal. A magyar külügyminiszter rámutatott arra: romániai partnerei mindig azon az állásponton voltak, hogy "ami jó az Európai Uniónak, az Bukarestnek is megfelel".

Csütörtökön járt Budapesten a csatlakozási tárgyalásokat vezető brüsszeli diplomata, s megismerkedve a kedvezménytörvény angol nyelvű fordításával azt a véleményt fogalmazta meg, hogy a módosított jogszabály tervezete teljes mértékben összhangban van az uniós előírásokkal - mondta Kovács László, aki szerint Budapest hamarosan megküldi a jogszabály módosított tervezetét az EU-nak, az Európa Tanácsnak, illetve az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek (EBESZ).

Kovács szerint a kötetlen eszmecsere során ismét felhívta beszélgetőpartnerei figyelmét arra, hogy a kedvezménytörvény nem kétoldalú nemzetközi szerződés, vagyis a szomszédos országok részéről nem a jogszabály támogatása, hanem "tudomásulvétele" szükséges, s Budapest "tökéletesen megelégedne azzal, ha a szomszédos országok nem emelnének kifogást a törvény ellen és nem akadályoznák annak alkalmazását".