Korrupciós ügyben hallgatták ki Berlusconit

Vágólapra másolva!
Ismét ártatlannak vallotta magát a milánói bíróság előtt Silvio Berlusconi miniszterelnök, aki kedden immár másodszor beszélt bírái előtt vádlottként a nyolcvanas évekre visszanyúló korrupciós perében. A jobbközép kormánykoalíció feje megismételte korábban is hangoztatott nézetét: szerinte nem is történt semmiféle bűncselekmény, hiszen nincs sem gyilkos, sem holttest, sem fegyver, sem pedig indíték. Berlusconit azonban gazdasági visszaélésekkel és nem gyilkossággal vádolják.
Vágólapra másolva!

"Nem tudom, hogyan születhetett ez a per, nem tudom, mi a vád, és milyen bizonyítékok vannak ellenem" - mondta Berlusconi, panaszolva, hogy az olasz és a külföldi sajtó összehangoltan igyekszik őt befeketíteni.

A szövevényes perben a bíróság azt próbálja kideríteni, miként kerülhetett a Berlusconi tulajdonában lévő cégcsoport kezébe a SME élelmiszeripari vállalat, amelyet az IRI állami szuperholding a nyolcvanas években kínált eladásra. Az IRI ugyanis 1985-ben már megállapodott egy másik céggel arról, hogy a holding átengedi e magánvállalatnak a SME-ben való részesedését 497 milliárd líráért. Nem sokkal később azonban Berlusconi üzleti csoportjának 600 miliárd lírás vételi ajánlatát fogadta el az állam. A kilencvenes években egy hirtelen felbukkant tanú azt állította, hogy a privatizációs ügylet bírósági személyek megvesztegetésével történt.

Májusban már lezajlott Berlusconi első meghallgatása, aki akkor is saját ártatlanságát hangsúlyozta. Megpróbálta ugyanakkor belekeverni az ügybe a közélet több más szereplőjét is, így Romano Prodit, baloldali olasz politikust, az Európai Bizottság jelenlegi elnökét, aki annak idején az IRI szuperholding elnöke volt. A miniszterelnök a későbbiekben megpróbálta elkerülni a további meghallgatásokat. Ügyvédeinek stratégiája ugyanis arra épül, hogy a pert még a soros európai uniós olasz elnökség kezdete, vagyis július elseje előtt függesszék fel.

A jobbközép kormánykoalíció mindent meg akar tenni annak érdekében, hogy az ország miniszterelnöke egy ilyen fontos időszakban ne legyen egy korrupciós per vádlottja. Különösen, ha megvan az esélye annak is, hogy elítéljék őt. Az időnyerés érdekében Berlusconi miniszterelnöki teendőinek sokaságára hivatkozva távol maradt volna minden további meghallgatástól.

A múlt héten azonban a bíróság úgy döntött: a mostani tárgyalást a távollétében is megtartotta volna. Ez viszont időt hagyott volna az ügyész vádbeszéde számára, így fennállt annak a "veszélye", hogy a per hamar véget ér, és az ítélet is megszületik július elseje előtt. Ugyancsak a per késleltetését látszik szolgálni, hogy a két védügyvéd, Niccoló Ghedini és Gaetano Pecorella maga is parlamenti képviselő, így Berlusconi beszéde után nekik is Rómába kellett sietniük.

A képviselőházban ugyanis délután kezdődik a vita és a szavazás a legmagasabb közjogi méltóságok elleni perek felfüggesztéséről szóló törvényről. Ha ez utóbbit a képviselők szerdán már teljes egészében elfogadják, és a köztársasági elnök rövid időn belül aláírja azt, a június 25-re kiírt következő meghallgatáson a védők az új törvény alapján kérhetik a per felfüggesztését.