Szerb-albán párbeszéd kezdődik

Vágólapra másolva!
A dél-szerbiai albánok is rész kívánnak venni a Belgrád és Pristina között hamarosan kezdődő párbeszédben, ráadásul nem a szerbiai, hanem a koszovói delegáció tagjaiként. A Koszovóval határos dél-szerbiai térség három legerősebb pártjának vezetői kedden együttes sajtótájékoztatójukon jelentették be ezt az igényüket.
Vágólapra másolva!

Ragmi Mustafa, az Albánok Demokratikus Pártjának (DPA) újonnan megválasztott elnöke tolmácsolva politikustársai véleményét leszögezte, hogy a dél-szerbiai albánoknak részt kell venniük a párbeszédben, és a koszovói delegációban a helyük, mivel koszovói szerbek a belgrádi küldöttségben foglalnak majd helyet.

Orhan Rexhepi, az egykori albán gerillahadsereg tagjaiból alakult Mozgalom a Demokratikus Fejlődésért (PDP) elnöke szerint mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy a dél-szerbiai albánok gondjai korántsem oldódtak meg, és éppen ezért kell részt venniük képviselőiknek a párbeszédben.

Az Európai Unió és a nyugat-balkáni országok hét végi szaloniki csúcsértekezletén született döntés arról, hogy júliusban megkezdődik Belgrád és Pristina párbeszéde. Hangsúlyozottan nem Koszovó jogállami státusáról fognak tárgyalni, hanem a tartományt sújtó problémákról, beleértve a menekülthelyzetet, a biztonságot és a demokratikus intézményrendszer működését érintő kérdésekről.

Az eszmecserére valószínűleg Brüsszelben kerül sor, s az is biztosnak tűnik, hogy nem vesz részt a történelmi párbeszédben Michael Steiner, a koszovói ENSZ-misszió vezetője, aki a nyár folyamán távozik tisztségéből.

Steiner jelenlétét Belgrád ellenzi, mert úgy tartja, hogy a misszióvezető semmit sem tett a tartományban élő szerbek életkörülményeinek javításáért.