A brit védelmi tárcát perelik a megerőszakolt maszáj nők

Vágólapra másolva!
Megerőszakolásuk miatt kárpótlásért perelik a maszáj asszonyok a brit védelmi minisztériumot. A körülbelül 650 kenyai nő azt állítja, a lakóhelyük közelében kiképzésen részt vevő brit katonák rendszeresen megerőszakolták őket. Az asszonyok közül száz rendőrségi, orvosi igazolással támasztja alá állítását, negyven asszonynak pedig félvér gyermeke a bizonyíték.
Vágólapra másolva!

Állításuk szerint brit katonák erőszakolták meg azt a több száz kenyai asszonyt, akik most brit jogi segítséggel perelhetik be a szigetország védelmi minisztériumát. A zömében a maszáj népcsoporthoz tartozó nők szerint 1983 és 2002 között rendszeresen kellett elszenvedniük a Kenyában gyakorlatozó brit katonák erőszakoskodásait. Állítják, a rájuk vadászó katonák gyakran csoportosan erőszakolták meg őket - jelentette a BBC.

Az akcióhoz 650 asszony csatlakozott - többségük a kelet-kenyai Isiolo városából -, jóllehet lakóhelyükön szégyennek számít, ha valakit megerőszakolnak. Volt olyan asszony, akit férje, megtudva, hogy erőszaknak esett áldozatául, kidobott otthonából. A nők anyagi kártérítést követelnek a brit védelmi tárcától. A brit hadseregnek a térségben a Kenya-hegy mellett van egy kiképzőbázisa.

Az asszonyok közül százan - rendőrségi és orvosi jelentésekkel - bizonyítani is tudják állításaikat, de a legfőbb bizonyítékok gyermekeik. Negyven asszony állítja, hogy megerőszakolásuk után félvér gyermekeik születtek.

Martin Day, emberi jogi ügyvéd, az asszonyok jogi képviselője szerint a brit védelmi minisztérium elmulasztotta a kiképzésen lévő katonák megfelelő ellenőrzését. Az ügyvéd úgy véli, a brit illetékesek annak ellenére sem vettek tudomást a dologról, hogy számtalanszor keresték meg őket a problémával a kenyai tisztviselők és törzsi vezetők.

A védelmi minisztérium nem kívánta kommentálni az eseteket, amíg a katonai rendőrség ez ügyben folytatott nyomozása le nem zárult.

Martin Day tavaly már sikerrel indított pert a védelmi minisztérium ellen, akkor is a maszájok érdekében. A felek végül megegyeztek, melynek értelmében a tárca 4,7 millió fontot (1,75 milliárd forint) fizetett kárpótlásként a brit hadsereg aknái által megölt illetve megsérült maszájok után - írja a BBC.