AIDS-katasztrófa fenyegeti Kínát és Indiát

Vágólapra másolva!
Katasztrofális mértékű AIDS-járvány fenyegeti a világ két legnépesebb országát, Kínát és Indiát egy amerikai szakértő szerint. Az egészségügyi rendszer hiányosságai miatt az évtized végére megsokszorozódhat a kínai és indiai AIDS-betegek száma. Jelenleg mintegy 42 millió HIV-fertőzött ember él a világon, 25 millióan pedig már belehaltak a gyógyíthatatlan betegségbe.
Vágólapra másolva!

Egy amerikai szakértő szerint a világ két legnépesebb országát, Kínát és Indiát egyre súlyosbodó AIDS-járvány fenyegeti. Julie Gerberding, az Egyesült Államokban működő Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ igazgatója egy Szingapúrban tartott konferencián közölte: az említett országokban jelenleg hasonló a helyzet, mint tíz évvel ezelőtt Afrikában, ahol azóta már elszabadult a vírus. Gerberding elmondása szerint a két nagyobb ázsiai ország mellett Kambodzsát is fenyegeti az AIDS gyors terjedése.

Az amerikai szakértő szerint a három ázsiai országban az egészségügyi rendszer hiányosságai miatt terjed gyorsabban a HIV-vírus, mint más régiókban. A BBC jelentése szerint Gerberding felhívta a figyelmet arra, hogy ha nem avatkoznak közbe, akkor hatalmas mértékben megnő az AIDS-betegek száma.

Kínában jelenleg legkevesebb egymillió AIDS-beteg él, az ENSZ becslései szerint azonban az évtized végére 10 millióra nőhet a fertőzöttek száma. A kínai AIDS-betegek háromnegyede nem szexuális érintkezés útján, hanem a drogosok által használt tűk, illetve kórházban kapott fertőzött vér révén kapta el a betegséget.

Becslések szerint Indiában már most is négymillió HIV-fertőzött ember él, számuk 2010-re elérheti a 25 milliót. A kambodzsai AIDS-betegek számáról szintén csak becslések vannak. Ezek szerint az ázsiai országban 158 ezer ember - a lakosság 2,6 százaléka - kapta el eddig a gyógyíthatatlan betegséget.

Julie Gerberding mellett az amerikai kormány egyik tisztviselője is részt vett a szingapúri konferencián. Jack Chow arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi számítások szerint az elkövetkezendő években olyannyira súlyosbodhat az AIDS-helyzet, hogy csak Kínában, Indiában, Oroszországban, Etiópiában és Nigériában 80 millióra nőhet a HIV-fertőzöttek száma az évtized végéig.