Tárgyalások Brüsszellel a jövő évi EU-pénzről

Vágólapra másolva!
A július 20-át követő héten kezdődnek a tárgyalások az Európai Bizottság és Magyarország között a 2004 és 2006 közötti regionális fejlesztési programokról - értesült a Bruxinfo. Hazánkkal Lengyelország és Csehország után harmadikként startol a megbeszélés-sorozat, amelynek tétje a 2004. január 1-től rendelkezésre álló felzárkóztatási források felhasználására feljogosító megállapodás megkötése. Az olasz pénzügyminiszter-helyettes szerint a tagállamok nagy többsége a 2007 utáni kohéziós politika nemzeti hatáskörbe vonása helyett annak regionalizálását támogatja.
Vágólapra másolva!

Lengyelország és Csehország után még ebben a hónapban Magyarországgal is megkezdődnek a tárgyalások a 2004 és 2006 közötti regionális fejlesztési programokról - értesült megbízható forrásból a Bruxinfo. A tárgyalások tétje, hogy hazánk időben megkapja az engedélyt a 2004 január1-től rendelkezésre álló felzárkóztatási támogatások (strukturális és kohéziós alapok) felhasználására.

Az Európai Bizottsággal - értesülésünk szerint - várhatóan július 23-án Budapesten kezdődő tárgyalásokat az Unió és a magyar fél pénzügyi kötelezettségvállalását jelentő Közösségi Támogatási Keret (KTK) kialakításának szentelik. Ez egy tervdokumentum, amelyet a Bizottság a tagállammal egyetértésben fogad el, a tagállam által benyújtott Nemzeti Fejlesztési Terv értékelését követően. A tárgyalások megkezdésének a Nemzeti Fejlesztési Terv - a fejlesztési célkitűzéseket és prioritásokat leíró egységes koncepció - és az azt egyes szektorokra lebontó operatív programok benyújtása volt az előfeltétele. A magyar operatív program öt területet ölel át: a gazdasági versenyképességet, a humán erőforrások fejlesztését, az agrár- és vidékfejlesztést, a környezetvédelmet és közlekedési infrastruktúrát, és a regionális fejlesztést.

A Közösségi Támogatási Keretet általában fél évvel a támogatások folyósításának megkezdése előtt szokták aláírni. Ha ez az év vége előtt, vagy jövő év legelején megtörténik, akkor a májusi csatlakozástól elvileg megkezdődhet a források felhasználása. A szabályok előírják, hogy a kedvezményezettekkel (felhasználókkal) két éven belül kell leszerződni és további egy év áll rendelkezésre a kifizetésekre.

"A terv jó alapot képez a tárgyalásokra. Rendkívül fontos, hogy az európai programok sikeresek legyenek az országban. Ennél fogva lényeges a gyors megállapodás, hogy a végrehajtás minél előbb megkezdődhessen a terepen, tekintettel arra, hogy a programokból származó kiadásokra való jogosultság 2004. január elsején kezdődik" - mutatott rá Michel Barnier főbiztos a cseh kormánynak a tárgyalások július 3-i megkezdése alkalmából írt levélben.

Magyarország Lengyelország után és Csehország előtt a második legnagyobb haszonélvezője lesz a közösségi felzárkóztatási alapoknak: a 2004 és 2006 közötti időszakban a csatlakozóknak járó teljes strukturális támogatási keret 12,2, a kohéziós keret 11,6-14,6 százaléka áll majd az ország rendelkezésére. Ez pénzügyi kötelezettségvállalások szintjén összesen 2,847 milliárd euró (folyó áron 780 milliárd forint) három évre.

Forrás: Bruxinfo - Brüsszel