Niger visszautasítja Amerika vádjait

Vágólapra másolva!
Nigerben nagy felháborodást keltettek az Egyesült Államok azon vádjai, miszerint az ország urániumot adott volna el Iraknak. Az amerikai elnök ominózus januári beszédében meg nem alapozott CIA-értesülésekre alapozta vádjait. A nigeriek tagadják a vádakat, és elégtételt követelnek Bush elnöktől. A térségbe küldött amerikai szakértők vizsgálatai azt támasztják alá, hogy az észak-afrikai ország nem adott el uránt Szaddam Husszeinnek.
Vágólapra másolva!

Tovább vitatkoznak Bush beszédéről/nagyvilag/20030713tovabb.html

A nigeriek súlyos fenyegetőzésnek tekintik George Bush elnök vádjait, miszerint Niger urániumot adott volna el Szaddam Husszein rezsimjének. Bush elnök januárban megtartott beszédében szerepelt egy mondat, miszerint Irak urániumot venne Afrikától. Mint később kiderült az értesülést a CIA nem tekintette hitelesnek, azonban nem tudták megakadályozni, hogy az ominózus mondat bekerüljön az elnöki beszédbe. A nigeri sajtó éppen ezért meglehetősen kritikus hangon ír az Egyesült Államok elnökének afrikai körútjáról. Szélsőségesebb hangok egyenesen azt javasolják, Niger fotduljon az ENSZ Nemzetközi Bíróságához elégtételért.

Időközben Nigerbe küldött amerikai szakértők is megerősítették: igen kicsi a valószínűsége annak, hogy az észak-afrikai ország urániumot adott volna el iraknak. Bár Kanada és Ausztrália után niger rendelkezik a világ legnagyobb uránkészletével - az ország éves bevételének jó 70 százalékát az uránbányászat teszi ki - azonban az országban kitermelt uránérc szinte teljes egészét Franciaországba és Japánba exportálja, Nigerben ugyanis nem áll rendelkezésre megfelelő infrastruktúra az uránérc feldolgozására.

"Niger nem adhat el urániumot csak úgy akárkinek. Ehhez sem az infrastruktúrális, sem a katonai feltételek nem adottak, ráadásul nem is áll szándékunkban." -nyilatkozta a BBC-nek az üggyel kapcsolatban Hama Hamadu miniszterelnök.

Mivel a nigeri uránbányáknak egy francia cég, a Cogema a társtulajdonosa, ezért az ország bányáit a francia atomenergia hivatal is ellenőrzi. Az amerikai szakértők állítása szerint a nigeri bányák olyan szoros nemzetközi felügyelet alatt állnak, hogy szinte bizonyos: Niger nem szállíthatott uránt Irakba.