Sok hibát vétett a CIA és az FBI szeptember 11. előtt

Vágólapra másolva!
Súlyosan elmarasztalja az FBI-t és a CIA-t a szeptember 11-i terrortámadásról szóló amerikai kongresszusi jelentés. A tavaly decemberre elkészült 900 oldalas dokumentumot - melyből 28 oldal titkosságát még mindig nem oldották fel - a közeljövőben hozza nyilvánosságra az Egyesült Államok kongresszusa.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok kongresszusa a közeljövőben hozza nyilvánosságra azt a jelentést, amely a 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadásokat megelőző titkosszolgálati hibákról szól. A jelentés komolyan kritizálja az FBI-t és a CIA-t. A 900 oldalas dokumentum felsorolja azokat az elszalasztott lehetőségeket - a gépeltérítők be nem engedése az országba, vagy folyamatos megfigyelésük - amelyekkel meg lehetett volna akadályozni, hogy megtörténjék a szörnyű esemény.

Két terroristáról tudtak a titkosszolgálatok

Értesülések szerint főleg az FBI San Diego-i részlegét érik kritikák, mivel itt lakott két gépeltérítő is, ráadásul a nyomozóiroda egyik informátorával közös lakásban. Az informátor állítólag átadta a két terrorista - Khalid al-Midhar és Nawaf al-Hamzi - nevét is kapcsolattartójának, ám arra nincs bizonyíték, hogy tudta is mire készülnek.

A CIA állítólag tudott arról, hogy a két férfi 2000 januárjában magas rangú al-Kaida-vezetőkkel találkozott, de az információt nem osztotta meg azonnal az FBI-jal. Amikor azonban átkerült az a fontos adat az FBI-hoz, hogy a két terrorista-gyanús személy esetleg az Egyesült Államokban tartózkodhat, a nyomozóhivatal ezt az információt nem közölte a helyi irodáival, így San Diegoban sem tudtak róla.

Bushék titkolják egyes országok szerepét

A jelentés tavaly decemberre készült el, de csak mostanra sikerült feloldani a titkosítását - ám nem teljesen. A Bush-kormányzat nyomására ugyanis 28 oldal tikosságát nem oldották fel, amely különböző kormányok esetleges érintettségéről, a terrortámadásokkal kapcsolatos tevékenységükről szól. Nyitva marad így például az a kérdés, hogy vajon Szaúd-Arábiának volt-e tudomása a tervezett támadásról, és hogy támogatta-e a terroristákat, akik közül 15-en szaúdi állampolgárok voltak.

Bob Graham demokrata szenátor - George Bush jövő évi kihívója az elnökválasztásokon - külföldi kormányok védelmével vádolta meg a kormányzatot.