Pszichológusok kritizálják Busht és a konzervativizmust

Vágólapra másolva!
Nagy felháborodást váltott ki az amerikai republikánusok körében egy állami pénzen készült pszichológiai tanulmány, amely szerint a konzervativizmus többek között a félelemben és az agresszióban gyökeredzik. A szerzők hasonlóságot fedeztek fel Hitler, Mussolini és Reagan között is, továbbá foglalkoztak a jelenlegi amerikai elnökkel, akinek árnyalatoktól tartózkodó beszédmódja iskolapéldának számít.
Vágólapra másolva!

Amerikai pszichológusok egy csoportja tanulmányt készített a konzervativizmusról és a politikai irányzat legismertebb képviselőinek lélektani jellemvonásairól. A kutatást állami pénzen végezték, a Nemzeti Tudomány Alapítvány és a Nemzeti Egészségügyi Intézet összesen 1,2 millió dollárral járult hozzá munkájukhoz.

A brit The Guardian beszámolója szerint a republikánusok körében hatalmas felháborodást váltottak ki a tanulmány megállapításai. A pszichológusok ugyanis többek között arra jutottak, hogy a konzervativizmus lélektani gyökerét a félelem, az agresszió, a dogmatizmus és az árnyalt beszédmódtól való tartózkodás tünetegyüttese adja.

A konzervatív republikánusok különösen felháborodtak azon, hogy a tanulmány szerzői közös vonásokat fedeztek fel Adolf Hitlerben, Benito Mussoliniban, Ronald Reaganben és egy amerikai jobboldali talkshow műsorvezetőjében, Rush Limbaugh-ban. A pszichológusok szerint a négy felsorolt személy abban mindenképpen hasonlít egymásra, hogy mindannyian az idealizált múlt visszatéréséről szónokoltak, és hajlamosak voltak elnézni az egyenlőtlenségeket.

A tanulmányban szó esik George Bush jelenlegi amerikai elnökről is, aki a jelentés szerint lélektani szempontból iskolapéldának számít - írja a Guardian. Erről árulkodik például Bush állandó ragaszkodása az erkölcsi tartáshoz, és látványos tartózkodása attól, hogy árnyaltan fogalmazzon. A pszichológusok szerint az árnyalt kifejezések mellőzése ugyanakkor elhamarkodott következtetések levonásához és a klisék, sztereotípiák terjedéséhez vezet.

A tanulmány egyik készítője, Jack Glaser ezzel kapcsolatban hozzátette: többek között ezzel a hozzállással is magyarázható az, hogy az iraki tömegpusztító fegyverek esetében a Bush-kormányzat nem vette figyelembe azokat a hírszerzési információkat, amelyek ellentmondtak érdekeiknek.

A pszichológusok vélhetően számoltak azzal, hogy tanulmányuk nagy vihart fog kavarni, mert a jelentésben az is szerepel, hogy megállapításaik nem jelentik azt, hogy a konzervativizmus kóros politikai irányzat volna, vagy hogy a konzervatív eszmék eleve hibásak lennének.

A megjegyzés ellenére az egyik szerző, a marylandi egyetemen tanító Arie Kruglanski több gyűlölködő levelet is kapott a tanulmány publikálása óta. Kruglanski ugyanakkor kitart amellett, hogy a jelentés nem egyértelműen kritikus a konzervativizmussal szemben. A tanulmányban szereplő, konzervatívokra jellemző tulajdonságok ugyanis egyúttal olyan pozitív jellemvonásokat is jelentenek, mint amilyen például a hűség és a közösséghez való elkötelezettség.

Kruglanski hozzátette: az árnyaltabb megfogalmazásokra hajlamosabb liberálisokból például vélhetően éppen azok, a konzervatívokra jellemző tulajdonságok hiányoznak mint az elkötelezettség, a határozottság és a lojalitás.