Vágólapra másolva!
Az elterjedt közhiedelem szerint hosszú áramszünetek és természeti katasztrófák után kilenc hónappal ugrásszerűen megnő a születések száma. Az 1965-ös nagy amerikai és kanadai áramszünet idején például hosszan cikkeztek a New York-i lapok arról, hogy születésrobbanás történt az áramkimaradás miatt. A demográfusok szerint ugyanakkor nincs összefüggés a születések és a katasztrófák között.
Vágólapra másolva!

"Senki nem gondol a szexre egy elsötétült liftben" - mondta a Washington Postnak Richard Udry népességkutató. A North Carolina-i egyetem oktatója volt az első, aki tudományos módszerekkel cáfolta azt az elképzelést, hogy az áramszünetek és természeti csapások jelentős kiugrást okoznak a születések számában.

A demográfusok szerint csak városi legenda, hogy a hóviharok, áramszünetek és más hasonló események összefüggésben állnak a születések robbanásszerű növekedésével. sőt, Richard Udry szerint nincs is szó a születések ugrásszerű növekedéséről. "Nem tudom, miért gondolják az emberek, hogy ha valami katasztrófa történik, akkor mindenkinek a szex jut először az eszébe" - mondta a kutató a Washington Postnak.

A legenda 1965-ben született, amikor a mostanihoz hasonló áramszünet volt az Egyesült Államokban és Kanadában. Akkor 30 millió ember maradt áram nélkül, és kilenc hónappal később a New York-i újságok arról írtak, jóval több gyerek született az áramszünet miatt, mint más években.

Utólag kiderült, ilyesmiről szó sem volt. A legenda viszont megszületett, és még tovább gyűrűzött. Azóta lehet már olvasni és hallani nem csak "áramszünet-" és "hóvihar-", de "vulkánkitörés-", "Y2K-" (a számítógépek 2000-es dátumváltási problémája), "a sárkány éve-" és "szeptember 11.-" babákról is.

Bár Udry professzor 1970-ben cáfolta a születések hirtelen megugrásáról szóló legendát, sokan továbbra is úgy vélik, lehet valami igazság ebben. "Nos, amikor az embereknek otthon kell maradniuk, nincs mit csinálniuk..." - mondta a Washington Postnak Susan Peeler, az Anne Arundel Egészségügyi Központ igazgatója.