Egy rossz erőmű huszonegyet tett tönkre

Vágólapra másolva!
Még mindig nem világos, hogy mi okozta az Egyesült Államok északi és Kanada déli részén bekövetkezett súlyos áramkimaradásokat. A CNN-nek egy szakértő úgy nyilatkozott: az amerikai energiaellátás elmaradott rendszere okozta az áramszolgáltatás összeomlását. Gazdasági megfontolásokból ugyanis az elmúlt években összekapcsolták az energiaszolgáltatókat.
Vágólapra másolva!

A New York-i hatóságok pénteken visszautasították azokat a kanadai kijelentéseket, amelyek szerint az áramhiányt egy amerikai erőműbe becsapó villám idézte elő. John McCallum kanadai védelmi miniszter később azt mondta: az áramkimaradás az amerikai Pennsylvania államban található atomerőmű üzemzavarára vezethető vissza.

A CNN amerikai hírtelevízió azt jelentette: helyi idő szerint csütörtök délután három perc alatt 21 erőmű állt le. A CNN-nek egy szakértő úgy nyilatkozott: az amerikai energiaellátás rendszere tette lehetővé az áramszolgáltatás összeomlását. Gazdasági megfontolásokból ugyanis az elmúlt években integrálták a energiaszolgáltatást. Az amerikai elektromos hálózat 58 százaléka magánkézbe került. A privatizálás nyomán kialakult versenyhelyzet pedig arra késztetett egyes szolgáltatókat, hogy a nagyobb haszon reményében visszafogják a karbantartási és korszerűsítési költségeket, ami jelentősen megnövelte annak a kockázatát, hogy a rendszer egyes elemei meghibásodjanak.

Amerikai szakértők egyelőre nem ismerik pontosan a csütörtökön este bekövetkezett áramszünet kiváltó okát, egyes vélemények szerint azonban a mostani áramszünet ékesen bizonyította a kilencvenes évek elején - az országos hálózat részbeni privatizációja nyomán - kialakított mai rendszer hiányosságait.

George Bush amerikai elnök a történtek nyomán alapos vizsgálatot ígért annak kiderítésére, miként ölthetett az áramszünet ilyen átfogó méreteket. Bill Richardson egykori energiaügyi miniszter - jelenleg Új-Mexikó kormányzója - megdöbbent, hogy az Egyesült Államok, a világ legelső hatalma harmadik világbeli áramellátó hálózattal rendelkezik. A Clinton-kormányban az energiaügyi tárcát birtokló politikus szerint a csütörtöki események azt bizonyítják, hogy mielőbb kötelező érvényű, egységes normarendszert kell megállapítani az áramszolgáltató rendszer megbízhatóságáért.

Forrás: ==
Forrás: ==

Amikor a rendszer amúgy is teljesítőképességének határán egyensúlyoz, egyetlen továbbító állomás kiesésének rendkívül súlyos következményei vannak, a hálózat egymással összefüggő láncszemei sorra mondják fel a szolgálatot, és az összeomlás egymástól igen nagy távolságra lévő szolgáltatókat is érinthet - jelentette az MSNBC amerikai televízió péntek reggeli híradójában egy szakértőt idézve. Mint Bruce Wollenberg, a minnesotai műszaki egyetem professzora az MSNBC-nek elmondta, az emlékezetes nagy áramkimaradások mindig forró júliusi, augusztusi délutánokon következtek be, amikor az energiafogyasztás a legerősebben leterheli a szolgáltatórendszereket.