Amerikai kéminvázió vár a Közel-Keletre

Vágólapra másolva!
Az amerikai hírszerző ügynökség, a CIA még sohasem bocsátott ki annyi végzőst a szervezet kémiskolájából, mint az idén. Most végzett ugyanis az első olyan évfolyam, amelyet a 2001. szeptember 11-i terrortámadás után iskoláztak be. A frissen végzett kémek most hamis személyazonosságot kapnak és külföldön telepednek le, hogy államtitkokat fürkésszenek ki. Hosszabb távon a CIA megkétszerezi külföldön dolgozó ügynökei létszámát.
Vágólapra másolva!

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) történetében még sohasem bocsátottak ki annyi végzőst a szervezet kémiskolájából, mint az idén. Júniusban végzett az első olyan évfolyam, amelyet a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek után iskoláztak be a Virginia állambeli Williamsburg mellett található kémképző központba, amelyet a hírszerzőzsargonban csak "farmként" emlegetnek - jelentette az AP amerikai hírügynökség.

A New York és Washington elleni nagyszabású terrortámadások után heves bírálatok érték a CIA-t más állami szervek és a lakosság részéről, amiért nem tudta megelőzni a merényleteket. A terrortámadás körülményeinek felderítését szolgáló kongresszusi vizsgálat a CIA működésének számos gyenge pontjára mutatott rá. Kiderült például, hogy kevés ügynök beszéli jól a keleti nyelveket. A hiányosságok kiküszöbölésére rengeteg pénzt, új munkatársak felvételére sok új státust kapott a cég.

A vezetők toborzó kampányba kezdtek az ügynökállomány bővítésére, felfrissítésére és minőségi javítására. Az a szándékuk, hogy megduplázzák a külföldön tevékenykedő titkosügynökök számát, a terrorellenes harc érdekében.

Konkrét számokat nem közöltek az idén végzett újonc kémekről, mivel az államtitok, csupán bizonyos átlagokat ismertettek: a végzettek átlagéletkora 29 év, egyharmada nő, hozzávetőleg 12 százaléka etnikai kisebbségekhez tartozik, háromnegyede jól beszél idegen nyelveken. Nem volt nehéz a beszervezésük, mert a szeptemberi események után megugrott a jelentkezők száma. 2001. októbere és 2002. októbere között 170 ezer jelentkező szakmai önéletrajza érkezett be a toborzóközponthoz.

A mtöbbség elsősorban nem anyagi megfontolásból jelentkezett. A hírszerzők fizetése nem rossz, de nem is kiemelkedő. Egy kezdő kém évi fizetése 45-60 ezer dollár (10,3 -13,8 millió forint). Számos jelentkező jobban jövedelmező állást hagyott ott, hogy a CIA ügynöke lehessen.

Minden jelentkezőnek alaposan megvizsgálták a családi hátterét, a magánéletét. Előny volt a felvételnél, ha a jelentkező alaposan ismeri az arab, a kínai, a fárszi (újperzsa) vagy az Afganisztánban is beszélt urdu nyelvet. A cég elsősorban olyanokat szeretne alkalmazni, akik anyanyelvükként beszélik e nyelveket, de minden esetben követelmény az amerikai állampolgárság, anélkül ugyanis senki sem lehet a CIA állandó munkatársa.

A végzősök jó része most hamis személyazonosságot kap, és külföldre megy dolgozni, hogy ott titkokat fürkésszen ki. "Kétségtelenül különleges mentalitás kell ehhez a munkához, hiszen arra kell rábeszélni embereket, hogy árulják el hazájukat, vétsenek saját országuk törvényei ellen, és rossz esetben vállalják a súlyos büntetést" - idézte az AP Steven Aftergoodot, az Amerikai Tudósszövetség tagját, neves CIA-szakértőt.

Mindazonáltal a körülményekhez képest a kémek is normális életet élhetnek, persze bizonyos sajátosságokkal. Családi életük érdekes sajátossága például, hogy nem mindig mondhatják meg szeretteiknek, hova mennek el otthonról és mennyi időre. Ha a CIA-hírszerző nem bírja a munkával járó megterhelést, következmények nélkül távozhat a cégtől - mondta az amerikai hírügynökségnek Bob Rebelo, a CIA személyzeti vezetője.