USA: Taszár is szóba került az iraki rendőrök képzésénél

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok több ország, köztük Magyarország kormányával is tárgyalásokat folytat iraki rendőrök lehetséges kiképzésével kapcsolatban, konkrét tervek azonban még nincsenek Taszárt illetően - erősítette meg hétfőn a washingtoni külügyminisztérium hivatalos képviselője.
Vágólapra másolva!

A State Department képviselője ugyanakkor hangsúlyozta: az Egyesült Államok jelenleg még semmifajta hivatalos megállapodást nem kötött a magyar kormánnyal az iraki rendőrök lehetséges taszári kiképzésére vonatkozóan. A nyilatkozat annak kapcsán hangzott el, hogy a The New York Times arról számolt be: tekintettel az Irakban kialakult ingatag biztonsági helyzetre, az Egyesült Államok azt tervezi, hogy számottevően bővíti az iraki rendőrség állományát, s az új iraki rendőrök jelentős részét Magyarországon képeznék ki.

A lap szerint Bernard Kerik, a New York-i rendőrség korábbi vezetője, az iraki belügyminisztérium amerikai irányítója közölte: az Egyesült Államok 28 ezer irakit akar Kelet-Európába - mindenekelőtt Magyarországra - küldeni egy intenzív rendőri képzés érdekében. Kerik szerint az amerikai hatóságok a magyar kormánytól már ígéretet kaptak a kérés teljesítésére. Nyilatkozatában a külügyminisztérium képviselője hangsúlyozta: az amerikai kormányzat arra törekszik, hogy együttműködjön más országokkal az iraki stabilitás helyreállítása érdekében. Ennek kapcsán utalt arra, hogy Magyarország az Egyesült Államok szoros koalíciós szövetségese ebben a tekintetben, amit kifejezésre juttatott egy szállító zászlóalj Irakba küldésével is.

Az amerikai hatóságok - utalt rá a külügyminisztérium képviselője - érdekeltek abban, hogy a biztonság erősítése érdekében bővítsék az iraki rendőrséget, s ezzel összefüggésben új iraki rendőröket képezzenek ki. Az egyebek között Magyarországgal folyó tárgyalások ezt a célt szolgálják - jelentette ki a külügyminisztérium képviselője.

A The New York Times cikkében elhangzottak napirendre kerültek az amerikai külügyminisztérium szóvivőjének hétfői sajtótájékoztatóján is. Philip Reeker ugyancsak hangsúlyozta, hogy Magyarország az Egyesült Államok fontos koalíciós partnere, amit bizonyított az iraki békefenntartásban való szerepvállalásával is.

Philip Reeker ugyancsak kijelentette, hogy az iraki rendőrök kiképzésére vonatkozóan egyelőre semmifajta hivatalos megállapodás nem jött létre a magyar kormánnyal. A külügyminisztérium szóvivője ugyanakkor utalt arra: az iraki rendőrök taszári kiképzése mindenképp komoly lehetőség. Ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy a háború előtt iraki önkéntesek egy csoportját már Taszáron képezték ki. Ebből a szempontból a somogyi bázist rendkívül hasznos, jól felszerelt helyszínnek minősítette. Minderről azonban még tovább kell folytatni a tárgyalásokat a magyar kormánnyal - tette hozzá az amerikai külügyminisztérium szóvivője.

A The New York Times cikkét megerősítették a védelmi minisztérium képviselői is, akik utaltak arra: az Egyesült Államok számára az iraki biztonság megerősítése elsődleges feladat. A Pentagon - egyelőre legalábbis - nem tervezi az amerikai erők létszámának növelését, ehelyett az a szándéka, hogy a biztonság szavatolásába az eddiginél jobban vonja be az önálló iraki erőket, beleértve a több tízezer főre tervezett rendőrséget. A források ennek kapcsán konkrét lehetőségként említették a The New York Times hétfői cikkében elhangzott utalást a rendőrök magyarországi kiképzésére.