A kis EU-államok követelik a nyílt alkotmányvitát

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió kis- és középméretű tagországai és az unióhoz jövőre csatlakozó államok kedden jelezték: továbbra is igényt tartanak arra, hogy az EU alkotmányáról a jövő hónapban kezdődő tárgyalások nyitottak legyenek, és a nagyobb államok engedjenek teret a kisebbeknek a beleszólásra bármilyen témában.
Vágólapra másolva!

A 19 szóban forgó ország képviselői egyúttal egyetértettek abban: nem átfogó, nagy módosításokra törekszenek, hanem a nyár elején egyszer már jóváhagyott szöveg finomítására.

A tíz csatlakozó - köztük Magyarország -, valamint Ausztria, Finnország, Svédország, Dánia, Írország, Portugália, Belgium, Hollandia és Luxemburg képviselői helyi idő szerint kedd este New Yorkban találkoztak az ENSZ csúcsszintű közgyűlésének margóján.

A megbeszélésről Erkki Tuomioja finn és Benita Ferrero-Waldner osztrák külügyminiszter elmondták, továbbra is aggódnak amiatt, hogy az EU soros elnökségét jelenleg betöltő Olaszország - a többi nagy tagállam támogatásával - a tárgyalások időbeni lezárásának érdekében nem ad majd lehetőséget, hogy a megbeszéléseken minden témát felvessenek, amelyet szeretnének. A nagy államok már korábban óvtak attól, hogy a tag- vagy leendő tagországok az európai konvent munkájával kidolgozott és egyszer már elfogadott tervezeten átfogóbb változásokat próbáljanak kieszközölni.

Az alkotmány célja egyebek között, hogy javítsa a bővített unión belüli együttműködés hatékonyságát, a döntéshozatalt, illetve az EU kifelé, a nemzetközi politikában mutatott képét - jelentette a Reuters hírügynökség. Az alkotmányról szóló szerződést a tervek szerint az EU bővítésével egy időben, jövő májusban írják majd alá, a tárgyalások október 4-én Rómában kezdődnek.

A kisebb tagállamok és a jövőre belépők szeptember elején Prágában már tartottak egy találkozót ugyanebben a témában. Akkor egyebek között abban állapodtak meg, hogy a hasonló körben tartott egyeztetéseket az alkotmánnyal foglalkozó kormányközi EU-konferencia ideje alatt folytatják.