Az olasz államfő visszadobta Berlusconi médiatörvényét

Vágólapra másolva!
Az olasz alkotmány és az információs pluralizmus elveivel összeegyeztethetetlennek ítélte az elektronikus médiát szabályozó új törvényt Carlo Azeglio Ciampi államfő, s a jogszabályt visszaküldte a törvényhozásnak. Az ellenzék szerint egyértelműen Silvio Berlusconi kormányfő Mediaset médiabirodalmának kedvez a médiatörvény, amelyet december elején fogadott el a törvényhozás két háza. Berlusconi ingerült lett az államfő lépése miatt, de kijelentette, hogy nem történt tragédia.
Vágólapra másolva!

Berlusconi ingerülten fogadta a hétfő esti hírt, s mint közölte: megvizsgálják az államfő kifogásait, de az már a parlament joga, hogy változtat-e a törvényen, vagy pedig módosítások nélkül megszavazza. Az olasz kormányfő szavai szerint "nem történt tragédia", s az államfő döntését nem tekinti a kormánya elleni támadásnak. A másodszori szavazás után az államfőnek már kötelessége ellenjegyezni a jogszabályt, vagyis Ciampi ellenkezése - az államfő már a nyáron jelezte, hogy nem írja alá a törvényt, amely szerinte az egyeduralom kialakulásának veszélyét hordozza magában - csupán késleltetheti az olasz médiatörvényt életbe lépését, amely mellett a jelek szerint változatlanul kitart Berlusconi.

Az olasz elektronikus média 90 százaléka Berlusconi kezében

A miniszterelnök és családja már most is tulajdonosa az ország három legnagyobb magántelevíziójának, közvetve pedig a kormányfő ellenőrzése alatt tartja a RAI közszolgálati tv-csatornákat is. Az olasz elektronikus média gyakorlatilag több mint kilencven százalékát tehát a kormányfő irányítja. A jobboldali olasz kormánykoalíciónak kényelmes többsége van mind a szenátusban, mind pedig az alsóházban, s a viták elhúzódásának megakadályozása végett gyakran köti bizalmi szavazáshoz egyes előterjesztéseinek elfogadását. Így történik ez a jövő évi költségvetés tervezete kapcsán: a kormány az alsóházban is bizalmi szavazáshoz kapcsolja újabb módosításait, amelyek közül az elsőt - amely a dohányáruk és szeszesitalok jövedéki adóját emeli tovább - éppen hétfőn este fogadta el a képviselőház 327 igen szavazattal, 222 nem és egy tartózkodás mellett. A baloldali ellenzék szerint viszont ezzel értelmét veszti a parlamenti munka.

Berlusconinak kedvezne az új olasz médiatörvény/nagyvilag/20030704berlusconinak.html

A Maurizio Gasparri kommunikációs miniszter nevével fémjelzett médiatörvény tervezete több mint egy éve járja a jogalkotás útvesztőit, az ellenzék heves bírálatát váltva ki a tájékoztatási szabadság durva korlátozása miatt. Ennek oka, hogy semmibe veszi az alkotmánybíróság korábbi döntését, amelynek értelmében a Berlusconi tulajdonában lévő Rete4 tv-csatornát ez év végéig le kell választani és át kell állítani műholdas sugárzásra (ha a kormány most külön rendeletben szabályozná a Rete4 helyzetét, az igazi kihívás lenne a köztársasági elnökkel szemben). A jogszabály emellett újraszabályozza a reklámtorta felosztását - szintén a Mediasetnek kedvezve -, s lehetővé teszi Berlusconi holdingjának, hogy néhány év múlva a nyomtatott sajtóban is érdekeltségeket szerezzen. Ugyanakkor az állami RAI tv-csatornákra - a kuratóriumok átszervezéséből adódó személyi változások mellett - tekintélyes anyagi terhek várnak: át kell térnie a digitális műsorszórásra, saját eszközökből finanszírozva a szükséges beruházásokat.

La Repubblica: az olasz demokráciát csorbítaná az új törvény

A La Repubblica című liberális lap értékelése szerint a Gasparri-törvény visszaküldése a törvényhozásba nem egyszerű jogalkotási-technikai kérdés: az új olasz médiatörvény megbukott, mert az olasz demokrácia minőségét csorbítaná. Ciampi döntése vészhelyzetet jelez, de ugyanakkor azt is bizonyítja, hogy Berlusconi próbálkozásainak vannak még gátjai az olasz demokráciában. Van még korlátja az Olasz Köztársaság eltorzítására irányuló próbálkozásnak, a szabályok még léteznek, az őrök éberek, s a Quirinale elnöki palotában - még a Berlusconi-érában is - igazi államfő székel, nem pedig Poncius Pilátus. A lap szerint Berlusconi személyes kihívásnak értékeli Ciampi döntését, s eltökélt szándéka, hogy mindenfajta változtatás nélkül keresztülerőszakolja a törvényt.

A milánói Corriere della Sera első oldalas karikatúráján összegzi véleményét: Ciampi az elnöki palota erkélyéről rugdalja ki sorban a tv-készülékeket, amelyek képernyőjén kivétel nélkül Berlusconi kormányfő látható.