Gyermekeket találtak élve az iráni romok alatt

Vágólapra másolva!
Mentőalakulatok élve találtak egy 12 éves és egy hat hónapos kislányt is a romok alatt hétfőn az iráni Bámban, ahol pénteken pusztított hatalmas erejű földrengés. A mentőalakulatok hétfő estig biztosan folytatják a túlélők utáni kutatást. Hétfőn a helyszínre érkeztek a magyar mentőcsapat orvosai, akik feltehetően azonnal munkához is láttak. A helyi hatóságok attól tartanak, hogy a halálos áldozatok száma elérheti a 40 ezret is, eddig 25 ezer holttestet emeltek ki a romok alól.
Vágólapra másolva!

Mohamed Hatami iráni elnök hétfőn a földrengés sújtotta Bám városába látogatott, ahol a időjárási viszonyok és a szervezetlenség mellett a rossz közegészségügyi helyzet is nehezíti a mentési munkálatokat és a túlélők ellátását. Az államfő várhatóan meglátogatja a mentőalakulatok bázisait, találkozik túlélőkkel és részvétét nyilvánítja ki a tragédia áldozatai felett.

A földrengés sújtotta délkelet-iráni városban a hatóságok egy hétfői bejelentése szerint már 25 ezer holttestet emeltek ki a romok alól. Továbbra is orvosi ellátásra szorul azonban vagy 12 ezer túlélő. A tragédiában árván maradt gyermekek további sorsa is kérdéses, őket valószínűleg repülőgépekkel minél hamarabb a tartományi központba, Kermánba szállítják.

40 ezer halottra számítanak

Illetékesek az áldozatok számának további emelkedésétől tartanak, egyes becslések 40 ezer halottal számolnak. A megtalált halálos áldozatokat azonban csak késve tudják eltemetni, ami rontja a közegészségügyi helyzetet. Ráadásul a város temetője megtelt, így sok holttestet névtelen tömegsírba kellett helyezni. A járványveszély miatt a hatóságok azt tervezik, hogy hétfőn vesztegzár alá helyezik a várost.

A túlélés szempontjából kritikusnak tartott első 72 óra elteltével egyre kevesebb a remény arra, hogy további túlélőket találjanak. Az ENSZ képviselője, aki a keresési munkálatokat hangolja össze, azt mondta, hogy hétfő estig mindenképpen folytatják a kutatást, azután döntenek arról, hogy van-e még értelme az akciók folytatásának.

Élve találtak egy hat hónapos és egy 12 éves kislányt

Sikeresen kimentettek a romok alól egy hat hónapos csecsemőt az iráni Bám városában hétfőn. A gyermek halott anyja karjaiban feküdt. A Vörös Félhold egészségügyi szervezet szerint a hideg éjszakák és az ivóvíz hiánya ellenére a csecsemő meglepően jó egészségi állapotban vészelte át a romok alatt töltött 72 órát, míg családjának többi tagja elhunyt.

Hétfőn reggel egy 12 éves kislányt is sikerült élve kiemelni a romok alól. Rá törött lábbal és eszméletlenül, de élve találtak a mentőalakulatok egy összedőlt lakóház konyhájában, elektromos érzékelő segítségével. Életét annak köszönheti, hogy a tetőzet nem omlott be teljesen. Találtak mellette egy tányér rizst is. Ugyanennek a háznak a romjai között egy asszony és egy kisfiú holttestére bukkantak a mentőegységek.

A több mint három napja zajló mentési munkálatok egyik tragikus eseménye, hogy szombat éjszaka egy hétéves kisfiút az osztrák mentőcsapat életben talált ugyan, de a gyermek megfulladt, mire a segítségére sietők odaértek.

A Magyar Vöröskereszt felhívása/nagyvilag/20031229irani.htmlItthonról pénzadomány-nyal lehet segíteni a földrengés áldozatain

A mentési munkálatokat fosztogatók is hátráltatják, az iráni biztonsági erők ezért lezárták hétfőn a Bám városba vezető utakat, és megerősített ellenőrzést vezettek be. A hatóságok azt tervezik, hogy még hétfőn vesztegzár alá helyezik Bámot, mert járványok kitörésétől tartanak.

A magyar orvosok már Bámban vannak

A magyar mentőcsapat orvosai hétfőn elfoglalták szálláshelyüket és megkezdték munkájukat az iráni Bám településen, a pénteki földrengés helyszínén. Pavelcze László, a speciális mentők elnöke hétfőn közölte: a Magyar Speciális Mentők (MSM) héttagú csapata hétfőn Teheránba, majd Csermán városába érkezett, de a katonai repülőterek túlzsúfoltsága és a több átszállással érkező csomagok elakadása miatt a küldöttség egyik tagjával hátramaradt, a csapat négy orvosa és egy ápolónője azonban továbbutazott Bámba.

A magyar orvosok és a nekik segédkező ápolónő időközben elfoglalta sátras szállását a településen, és a szakemberek vélhetően azonnal el is kezdték munkájukat. Pavelcze és társa az eszközök szétpakolása és a csomagok elrendezése után utazik tovább Bámba. A mentőcsapat vezetője szerint a mentési munkálatok napokon belül leállnak, hiszen a túlélés esélye a minimálisra szűkült, a sebesültek egészségügyi ellátása azonban még hosszú ideig komoly feladatokat ró a térségbe érkezett nemzetközi orvoscsoportokra.

Utórengések, hideg, eső

Hideg, eső, és újra meg újra jelentkező utórengések is nehezítik a mentők munkáját. Ehhez járul még az egyes területeken tapasztalható nagyfokú szervezetlenség. A segélyadományok elosztásánál az erősebbek érvényesítik érdekeiket. Az iráni mentőalakulatok mellett 600 külföldi szakember is tevékenykedik a földrengés sújtotta területen, és egy magyar csoport is oda igyekszik.

A 80 ezres Bám városában a lakóépületek közel 80 százaléka romba dőlt. Az összedőlt épületek nagy többsége vályogból épült. Az elpusztult településeken szinte nem volt olyan ház, ahol az emberek biztonságban meghúzhatták volna magukat.