Tiltakozók szakították félbe Blair beszédét

Vágólapra másolva!
Tiltakozó bekiabálások zavarták meg Tony Blair brit miniszterelnök beszédét az alsóházban. A tiltakozók polgárjogi aktivisták voltak, akik az alsóház nyilvános erkélyéről gyilkosnak nevezték a miniszterelnököt. Az alsóház a szerdai ülésnapon vitatta meg a Hutton-jelentést, amely az iraki tömegpusztító fegyverekkel foglalkozó Kelly professzor öngyilkossága kapcsán felmentette a miniszterelnököt a felelősség alól. A minszterelnök szerdán is védelmébe vette a Szaddám Huszein ellen vívott háborút és Irak megszállását.
Vágólapra másolva!

Tiltakozók bekiabálásai miatt kellett megszakítania beszédét Tony Blair brit miniszterelnöknek szerdán az alsóházban. Blair a Hutton-jelentéssel kapcsolatos vitát akarta megnyitni, amikor háborúellenes aktivisták gyilkosnak és mentegetőzőnek nevezték a miniszterelnököt. Michael Martin házelnök felfüggesztette az ülést, és elrendelte, hogy ürítsék ki az erkélyt: erre 1987 óta nem volt példa a brit parlamentben.

"Úgy érzem, bizonyos körökben nem vagyok túl meggyőző" - viccelődött a bekiabálások kapcsán a miniszterelnök. A tiltakozókat a rendőrök vezették ki, majd a parlament fogdájában kikérdezték őket, hogy hogyan jutottak belépőhöz a vitanapra, illetve mely parlamenti képviselőtől származott a meghívójuk. Az üggyel kapcsolatban a rendőrség és a brit képviselőház egyelőre nem közölt információkat.

Az Oxfordi Polgárok az Igazságért elnevezésű szervezet bejelentette, hogy az akciót kilenc tagjuk szervezte, tiltakozásul az iraki háború és az ország megszállása ellen. "Úgy gondoljuk gyalázatos az, hogy a parlament nem teszi fel azokat a kérdéseket, amelyeket fel kellene tenne, ezért döntöttünk úgy, hogy szembeszállunk Blairrel" - jelentette ki a csoport szóvivője a BBC Newsnak.

A tiltakozók állítása szerint a miniszterelnök mentegetőzéssel mosta tisztára magát azon vádak alól, hogy kormányzat manipulálta az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló jelentést így szerezve támogatást az Irak elleni háborúhoz. Blair szerint a Hutton-bizottság "kórboncnoki aprólékosságú" vizsgálata tisztázta kormányát a vádak alól.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Ugyanakkor egy másik tiltakozó csoport a brit bírók talárját és parókáját viselve fehér festéket locsolt a minszterelnöki rezidencia kapujára. A Downing Street kapuját fehérre festők a miniszterelnök ártatlanságát kérdőjelezték meg az iraki háború kapcsán.

Kedden a brit kormány felállított egy bizottságot, hogy kiderítse, tévedett-e a brit hírszerzés Szaddám Huszein tömegpusztító fegyvereivel kapcsolatban. A miniszterelnök beszédében ismét védelmébe vette az Irak elleni háborút.

Blair elmondta, hogy Irakban egyelőre nem sikerült megtalálni a tömegpusztító fegyvereket, amelyek véleménye szerint ott vannak, azonban bizonyítékot találtak a fegyverfejlesztési program meglétére. Blair szerint, ha a csoport nem talált is semmit, "a legnagyobb felelőtlenség lett volna részünkről, ha nem lépünk fel Szaddám ellen".