Vietnami kislány a madárinfluenza legújabb áldozata

Vágólapra másolva!
Tizennyolcra nőtt az ázsiai madárinfluenza-járvány következtében elhunyt emberek száma, ráadásul újabb megbetegedést is jelentettek pénteken. Eddig tizenhárman Vietnamban estek áldozatul a kórnak, öten pedig Thaiföldön. Eközben sertésekben is kimutatták a madárinfluenza vírusát Vietnamban. Ez azért különösen veszélyes, mert az emlősállatok szervezetében könnyebben kialakulhatnak az emberre erősen veszélyes mutációk.
Vágólapra másolva!

Vietnamban pénteken jelentették be, hogy kedden meghalt egy 6 éves kislány madárinfluenzában. Ezzel húszra nőtt a betegség halálos áldozatainak száma Ázsiában. Tizenhárman Vietnamban, öten pedig Thaiföldön haltak meg a vírus miatt.

Eközben Thaiföldön újabb madárinfluenzás megbetegedést jelentettek pénteken: az ötéves kislánnyal már húszra nőtt a délkelet-ázsiai országban a vírussal megfertőzöttek száma. A thai hatóságok ugyanakkor hangoztatták, hogy már csak egyetlen akut fertőzési góc maradt az országban, mégpedig a főváros, Bangkok területén. - A háziszárnyasok tömeges kényszervágásának köszönhetően az ország többi részén mentesek a tenyészetek a fertőzéstől - mondta Szomkid Dzsatuszripitak miniszterelnök-helyettes.

Csirke thai módra, avagy madárinfluenza az élelmiszer-biztonság tükrében/tudomany/elet/20040206csirke.html

A tajvani hatóságok éppen ellenkezőleg, visszaesésről tettek bejelentést. Már több mint egy hete nem észlelték a kór újabb felbukkanását, de pénteken egyszerre nyolc baromfitenyészetben is. Ezzel már 25-re nőtt a szigeten a fertőzött régiók száma.

Sertésekben is kimutatták a madárinfluenza vírusát Vietnamban - közölte pénteken Anton Rychener, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) hanoi képviselője. Mint mondta, a madárinfluenza veszélyesebb, H5N1 vírusát találták a fővárosban, Hanoiban és környékén több megvizsgált sertés szervezetében.

A kis ázsiai családi gazdaságokban rendszerint egyetlen udvarban tartják a sertéseket és a baromfit, tehát megvan a lehetősége a vírus átterjedésének. Ez azért különösen veszélyes az emberre nézve, mert az emlősök genetikailag közelebb állnak hozzá, mint a madarak, így könnyebben megfertőzhetik. Azonkívül az emlősállatok szervezetében könnyebben kialakulhatnak az emberre különösen veszélyes mutációk. A sertések szervezete a madárinfluenza és az emberi influenza vírusainak keverőedénye lehet - figyelmeztetnek szakértők.

A járványügyi szakértők abban látják a madárinfluenza legfőbb veszélyét, hogy kombinálódhat az emberi influenzavírussal, és azáltal egy sokkal veszedelmesebb, emberről emberre is átterjedő halálos kór okozója lehet.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivője, Dick Thompson ugyanakkor igyekezett megnyugtatni a közvéleményt. Úgy nyilatkozott pénteken, erre a hírre reagálva, hogy a WHO-nak nincs meggyőző bizonyítéka a sertések madárinfluenzás fertőzöttségére. Szavai szerint a FAO által végzett vizsgálatok eredményét még sokszorosan ellenőrizni kell. Mindazonáltal azt nem vitatta, hogy a madárinfluenza járványának terjedése elleni küzdelemben indokolt a sertésállomány megfigyelése.

Dél-Koreában azt fontolgatják a hatóságok, hogy kitelepítik a lakosságot 13 fertőzött körzetből az ország déli részén elterülő Csungcsong tartományban. Indoklásuk szerint azért válhat szükségessé a kitelepítés, mert máskülönben nehezen lenne megoldható a fertőzött területek megbízható fertőtlenítése és a térségből érkező emberek és áruk rendszeres vizsgálata.

A turisták által kedvelt indonéziai Bali szigeten szokatlan hindu szertartással ötvözték pénteken a fertőzött csirkék kényszervágását. A vágásra kijelölt több ezer szárnyast meghintették szenteltvízzel, mielőtt leölték és elégették volna Bolangan faluban. Egyúttal gyümölcs- és virágáldozatot mutattak be a hindu isteneknek, kérve tőlük, hogy szabadítsák meg a bali falvakat a csirkéket megszálló rossz szellemektől. (Ilyen jellegű szertartást rendes körülmények között csak emberek temetésekor szoktak végezni.) A túlnyomórészt muzulmán Indonéziának ezen a szigetén a lakosság nagy többsége hindu vallású.