Nem tudni, ki tiltatta ki Bayer Zsoltot Romániából

Vágólapra másolva!
Továbbra sem tudni, hogy melyik volt az a román "illetékes szerv", amelynek állítólagos kérésére nem engedték beutazni Romániába Bayer Zsolt újságírót - írja a  román Cotidianul című lap. A Magyar Nemzet újságíróját szombat hajnalban fordították vissza a román határról, mivel szerepelt a határőrség tiltólistáján. Az indoklás szerint Bayer "veszélyt jelent a román nemzetbiztonságra".
Vágólapra másolva!

A Cotidianul című lap csütörtöki számában megjelent cikke a román határrendőrség két nappal korábban kiadott közleményére utal, az hivatkozik bizonyos "illetékes szervek" kérésére, amelynek alapján megtagadták a magyar publicista belépését. A cikk megállapítja: ez a közlemény bonyolultabbá tette az ügyet, hiszen abban indoklás is szerepel (amely viszont a meg nem nevezett szervtől és nem magától a határrendőrségtől származik - a tud.) Eszerint Bayer Zsolt azért nem léphette át a határt, mert "veszélyt jelent a román nemzetbiztonságra nézve" - idéz az újság. A Cotidianul hiába próbálta megtudni a hattárrendőrség főparancsnokától, honnan érkezett a kérés, csak azt a választ kapta: "az adott intézmény kérése törvényes volt".

A lap nem tudta kihúzni a határrendőrségből, hogy milyen intézményt fed az "illetékes szerv" kifejezés, ezért csak találgatott. Ilyen megnevezés mögött - írta - a román elhárító hivatal (SRI), a külföldi hírszerző szolgálat, a belügyminisztérium kebelén belül működő idegenrendészeti hatóság, vagy maga a rendőr-főkapitányság állhat - olvasható a lapban, amely megállapítja, hogy lapzártáig senki semmiféle érdemi információval nem volt hajlandó szolgálni.

A Cotidianul idézte Cosmin Dobran külügyi szóvivőt is, aki azt mondta: semmiféle hivatalos levelezés nem zajlott a Bayer-ügyben Bukarest és Budapest között. A szóvivő a lap szerint kijelentette: a román külügyminisztérium nem kommentálja a hírszerző szolgálatok tevékenységét, e szervektől nem is kapott ez ügyben tájékoztatást. Dobran hozzátette: minisztériumának nem is állt volna módjában "persona non gratának" nyilvánítani Bayer Zsoltot, mivel nem diplomatáról, hanem újságíróról van szó. A lap idézte Tóth Tamás magyar külügyi szóvivőt, aki szerint a budapesti hatóságok a Bayer nyilatkozatában szereplő információk alapján lépnek az ügyben, a bukaresti magyar konzuli szolgálat ezek ismeretében - ha szükség lesz rá - összegyűjti az üggyel kapcsolatos pótlólagos információkat.

Takács Csaba, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ügyvezető elnöke a lapnak adott nyilatkozatában elítélte azt a módot, ahogy egy újságírót feltartóztattak a határon, hiszen - mint mondta - ez a sajtószabadságnak, valamint az eszmék szabad áramlásának a korlátozását jelenti.

A Cotidianul megállapította: Bayer Zsolt a magyar ellenzékhez közelálló újságíró, aki rokonszenvezik a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) autonómia-eszméivel. A lap megjegyezte még, hogy az Edélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és az SZNT létrehozásának egyetlen kezdeményezőjével szemben sem folytat nyomozást a főügyészség. Bayer egyébként az erdélyi magyar autonómiáról tartott volna előadást, ha beengedték volna az országba.