Meghallgatják Bush fő kritikusát

Vágólapra másolva!
Szerdán kerül sor Richard Clarke volt terrorizmusellenes tanácsadó meghallgatására az előtt a bizottság előtt, amely a 2001. szeptember 11-i merényletek körülményeit hivatott tisztázni. Clarke frissen megjelent könyvében hevesen kritizálja a jelenlegi amerikai elnök terrorizmusellenes politikáját. A bizottság előtti vallomása ezért feltehetően komolyabb vitákat vált majd ki, mint az eddigi meghallgatások, amelyeken a részt vevő jelenlegi és volt vezető amerikai tisztviselők - párthovatartozástól függetlenül - számos dologban egyetértettek a szeptember 11. előtti terrorizmusellenes tevékenységgel kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

A George Bush jelenlegi amerikai elnököt könyvében hevesen kritizáló Richard Clarke volt terrorizmusellenes tanácsadót hallgatja meg mások mellett szerdán az a független amerikai bizottság, amely a 2001. szeptember 11-i események körülményeit igyekszik tisztázni. A testület a kedden kezdődött meghallgatásokon arra keresi a választ, hogy az elmúlt időben mikor vált világossá az USA vezetése számára, hogy az al-Kaida komoly veszélyt jelent, és miért mulasztották el a fellépést ellene.

A bizottság kedden meghallgatta Donald Rumsfeld jelenlegi védelmi, Colin Powell ugyancsak jelenlegi külügyminisztert, de megjelent a testület előtt Madeleine Albright, a Clinton-éra külügyminisztere is. Szerdán Clarke mellett George Tenet CIA-igazgatót, Samuel Berger volt nemzetbiztonsági tanácsadót és Richard Armitage külügyminiszter-helyettest hallgatják meg.

A meghallgatott jelenlegi és volt vezető politikusok pártállástól függetlenül - szokatlan módon - számos dologban egybehangzó nyilatkozatokat tettek a bizottság előtt, amelynek munkájában - a New York Times szerint - érezni lehetett, hogy az elnökválasztás éve van. Albright és Rumsfeld egyetértett, hogy 2001 szeptembere előtt az amerikai és nemzetközi közvélemény csak mérsékleten támogatott egy esetleges nagyobb mértékű katonai akciót az al-Kaida és a tálibok ellen.

Albright szerint Bill Clinton volt elnököt meggondolatlansággal vádolták, amikor al-kaidás kiképzőtáborokat bombáztatott le az afrikai amerikai nagykövetségek 1988-as felrobbantása után. William S. Cohen volt védelmi miniszter szerint pedig 1997-es hivatalba lépésekor az volt a legfőbb gondja, hogy hogyan alakítsanak ki hiteles védelmi politikát, amikor nem is volt a láthatáron világosan beazonosítható ellenség. Colin Powell úgy vélte, még ha el is kapták vagy meg is ölték volna bin Ladent, akkor sem lehetett volna megakadályozni a szeptemberi eseményeket.

A szerdai meghallgatáson azonban feltehetően eltérőbb véleményeket is hallani lehet majd. Richard Clarke-nak ugyanis a napokban jelent meg egy könyve, melyben hevesen kritizálja Bush terrorizmus elleni politikáját, és többek között azt állítja: az elnök túlságosan Irakra koncentrált, ahelyett, hogy komolyan vette volna az al-Kaida jelentette fenyegetést.

Bushék igyekeznek is mindent megtenni, hogy elhárítsák a kritikákat, hangoztatóját pedig befeketítsék. Bush mindenekelőtt visszautasította az állításokat, majd segítői nyilvánosságra hozták a négy elnök alatt is szolgáló - Reagantól az ifjabb Bushig - Clarke 2003-as lemondólevelét, amelyben elismerően szól az elnök szeptember 11. után tanúsított magatartásáról. Korábban Dick Cheney alelnök kérdőjelezte meg Clarke terrorizmusellenes hatékonyságát, az 1998-as afrikai nagykövetség-robbantások fényében - írja a BBC News.