Elszigeteltségbe taszíthatja Meciar Szlovákiát

Vágólapra másolva!
Hatalmas bukásról és látványos sikerről írnak a cseh és szlovák lapok a szlovákiai elnökválasztással kapcsolatban. Bukás a Mikulás Dzurinda irányította koalíció jelöltjének, Eduard Kukannak, és példa nélküli visszatérési esély Vlagyimir Meciar egykori miniszterelnöknek, belpolitikai botrányok, privatizációs és titkosszolgálati machinációk kulcsszereplőjének, akinek 1998-ig tartó hatéves uralma Szlovákiát nemzetközi elszigeteltségbe taszította.
Vágólapra másolva!
Fotó: EPA
Fotó: EPA

Látványos visszatérésről és hatalmas bukásról írnak a cseh és szlovák lapok a szlovákiai elnökválasztással kapcsolatban. Az előbbi jelző Vladimir Meciarnak szól, aki a szavazatok 33 százalékát szerezte meg, utóbbi pedig a jelenlegi koalíciónak, amelynek jelöltje be sem került a második fordulóba, hanem - néhány ezer szavazattal - alulmaradt Meciar egykori párttársával, Ivan Gasparoviccsal szemben. A konzervatív Lidové Noviny szerint a koalíció jelöltjének sikertelensége nagyban múlott a szlovákiai magyarok passzív hozzáállásán.

A Právo című cseh baloldali-liberális lap szerint az eredményt két tényező döntötte el: egyrészt, hogy a kormánykoalíció képtelen volt közös jelöltet állítani, másrészt pedig, hogy a kormányzat reformjai komoly társadalmi elégedetlenséget szültek. Politikai elemzők úgy vélik, hiába Meciar sikere, a második fordulóban Ivan Gasparovicnak jobb esélye van a győzelemre, mivel nagyobb eséllyel szerezheti meg más pártok választóinak kegyeit. Ennek azonban némileg ellentmond, hogy négy szlovákiai párt is közölte választóival, hogy a két hét múlva esedékes második fordulóban nem támogatnak senkit. Az SDKU-n, a KDH-n és az ANO-n kívül az MKP vezetői is ilyen értelmű kijelentéseket tettek - írja az Új Szó.

A NATO és az Európai Unió hivatalosan még nem kommentálta az elnökválasztás első fordulóját. Az Új Szó nevük elhallgatását kérő brüsszeli forrásokat idéz. Egy NATO-diplomata állítólag úgy nyilatkozott, hogy a kudarcot vallott Kukan jó hírnévnek örvend a szervezetben, míg Meciarral "kellemetlen tapasztalataik vannak". Uniós körökből érkezett jelzések szerint Brüszszel máig nem felejtette el, mi történt Szlovákiában a Meciar-kormány alatt.

A Mladá Fronta Dnes elemzője arról ír, hogy ha nyerne is Meciar - ami az utóbbi évek Európájában példa nélküli visszatérés lenne -, már nem kell attól tartani, hogy ismét elszigeteltségbe taszítaná Szlovákiát, mivel véglegesen a demokratikus államok táborába tartozik, és a "nagy Vladó" minden jel szerint együttműködik majd mind a NATO-val, mind az Európai Unióval.

A szlovák lapok arra emlékeztetnek, hogy a második fordulóba bekerült két jelölt neve a rendszerváltozás utáni Szlovákia antidemokratikus korszakához, az ország rossz nemzetközi megítéléshez, a NATO- és az EU-tagságra irányuló törekvések kudarcához fűződik. A szlovák lapok a kormánykoalíció jelöltje, Eduard Kukan bukásának okát főleg a kormánypártokban keresik, akik elhanyagolták az államfő személyének kérdését, saját választóikat depresszióba kergették, és hagyták, hogy az államfő személyéről az ellenzék választótábora döntsön - írja a liberális SME, amely szerint Dzurinda kormányfőnek ez az utolsó lehetősége, hogy emelt fővel távozzon.