Koreai kivonulásról tárgyal az USA

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok Dél-koreai katonai jelenlétének csökkentéséről tárgyalnak amerikai diplomaták Szöulban. Az országból kivonuló katonákat Amerika Irakban vetné be. Noha a dél-koreai elnök mostanában sokszor hangsúlyozta az önálló védelem fontosságát, az általános vélemény az, hogy az amerikai csapatkivonás jelentősen csökkentené az ország védettségét Észak-Koreával szemben.
Vágólapra másolva!
Észak- és Dél-Korea utakat nyit a közös határon át/nagyvilag/20040605eszak.htmlKoreaiak menekültek egy pekingi német iskolába/nagyvilag/20040601eszaki.htmlTörténelmi tárgyalás a két Korea között/nagyvilag/20040526tortenelmi.html

Jelentősen csökkentené Dél-Koreában állomásozó csapatai létszámát az Egyesült Államok. A hétfőn Szöulba érkezett amerikai delegáció olyan tervet ismertet az ország vezetőivel amely szerint a Dél-Koreában állomásozó csapatok létszámát egyharmadával csökkentenék.

A delegációt vezető Richard Lawless védelmi miniszter-helyettes két napig tárgyal majd a csapatkivonásról Roh Mu-hjun elnökkel. Az Egyesült Államok csapatai átszervezését tervezi egész Kelet-Ázsiában, azonban a delegáció Szöulba küldése előtt Washington megnyugtatta Szöult, hogy Amerika továbbra is elkötelezett támogatója a dél-koreai védelemnek.

Jelenleg 37000 amerikai katona állomásozik az országban, a második gyalogoshadosztály egyik dandárját - 3600 katonát - azonban hamarosan Irakba helyeznek át. Egyelőre nem tudni, hogy ez a csapatmozgatás része-e a létszámcsökkentési tervnek - írja a BBC News.

Dél-Koreában a koreai háborút lezáró 1953-as fegyverszünet óta állomásoznak amerikai csapatok. Mivel a két Korea nem kötött békét, a kettéosztott félszigeten jogilag még mindig háború van. A hidegháború lezárulásával az USA csökkentette csapatai létszámát, azonban Dél-Korea számára fontos biztonsági garanciát jelent az amerikai katonai jelenlét.

Roh Mu-hjun elnök ugyanakkor az utóbbi időben egyre többet hangoztatta az önálló védelem megteremtésének fontosságát. Ugyanakkor az elnök mindig hangsúlyozta, hogy az önvédelmet az USA jelenléte mellett képzeli el. Roh Mu-hjun szerint országának legalább 3000 katonát kellene Irakba küldeni, hogy Dél-Korea kimutassa elkötelezettségét Amerika mellett.