Politikai okokból nem vallott Legija

Vágólapra másolva!
Állítása szerint nem kívánja befolyásolni a hétvégi szerbiai elnökválasztást, ezért nem volt hajlandó vallomást tenni a bíróságon Milorad Lukovic Legija. A vörössapkások parancsnokát egyebek mellett a Zoran Djindjic elleni merénylet megszervezésével vádolják. A bíróság ugyan nem fogadta el a vádlott érvelését, de kénytelen volt hétfőig elnapolni a tárgyalást.
Vágólapra másolva!

A per elnapolását kérte csütörtökön a Zoran Djindjic szerb miniszterelnök elleni merénylet elsőrendű vádlottja, arra hivatkozva, hogy bármit is mond a törvényszék előtt, az befolyásolná a három nap múlva tartandó szerbiai elnökválasztást. "Nem kívánok hallgatással védekezni, de nem szeretném, ha ezt az eljárást a politikával hoznák kapcsolatba. Az elnökválasztás sokkal fontosabb annál, hogy mit mondok. Az országnak négy éve nincs elnöke" - közölte Milorad Lukovic Legija, a maffiaperekben eljáró belgrádi különbíróság előtt. Legija hétfőre kérte a per elhalasztását, mondván, "nem kívánja sem segíteni, sem hátráltatni egyik elnökjelöltet sem".

Milan Radovanovic helyettes főügyész azonban nem értett egyet az elsőrendű vádlott kérésével, mert szerinte éppen a halasztás adna politikai színezetet a pernek. A bírói tanács rövid szünet után úgy döntött, hogy nem méltányolja Legija kérését, mert a bíróság nem foglalkozik politikával, s a vallomás állítólagos befolyása az elnökválasztásra nem elegendő ok a per elhalasztására.

A vádlott viszont makacskodott, és közölte, mivel "senki politikai prostituáltja nem kíván lenni", ezért a választásig nem válaszol a bíróság kérdéseire. A bírói tanács elnöke ezután mégis berekesztette a tárgyalást azzal, hogy hétfőn folytatják. A május eleje óta lázban égő közvéleménynek így várnia kell még néhány napot, hogy valljon a 39 éves nyugalmazott ezredesi rangú titkosrendőr, a hírhedt vörössapkás osztag egykori parancsnoka.

Alig várják vallomását

A miniszterelnök elleni merénylet és több más múltbeli politika bűntény megszervezésével vádolt Legija 14 hónapi bujkálás után május 2-án adta fel magát önként a rendőrségnek belgrádi háza előtt. Tette annyira váratlan volt, hogy a belgrádi sajtóban azóta is első számú téma, hol bujkált Legija, miért adta fel magát és mit fog mondani a perben.

A sajtó azonban eddig kénytelen volt sovány információkkal megelégedni. Legija ügyvédje csak annyit közölt, hogy védence két magas rangú rendőrtiszt utasítására végig belgrádi lakásán tartózkodott, és vallomása fejtetőre fogja állítani a merénylet hivatalos verzióját. Sokan hitetlenkedve fogadták az ügyvéd állítását, ráadásul Dragan Jocic belügyminiszter a közvélemény nyomására megtörte a másfél hónapos csöndet, és elárulta, hogy Legija közvetlenül azelőtt, hogy feladta volna magát, Svájc déli részén tartózkodott, korábban pedig állítólag Sankt Gallenben bujkált.

A volt kommandós a nagy példányszámú belgrádi bulvárlapok jóvoltából az elnökválasztási kampány egyik főszereplőjévé vált. A közvélemény jó része Legiját nem vádlottnak és hidegvérű gyilkosnak, hanem amolyan "igazságosztónak" tekinti, mint aki valamiféle új, eddig ismeretlen tényeket tár majd fel a merényletről, és a korábbi kormányt, illetve a Djindjic nevével fémjelzett jelenleg ellenzéki Demokrata Pártot feketíti majd be. A belgrádi elemzők azon vitáztak, hogy a "minden titkot tudó" Legija tanúskodása mennyiben befolyásolja az elnökválasztást, annak fényében, hogy csütörtökön éjfélkor lép életbe a kampánycsend.