A Vatikán bírálta az EU-alkotmányt

Vágólapra másolva!
Sajnálkozásának adott hangot a Vatikán amiatt, hogy az új európai alkotmány nem tesz említést az Unió "keresztény gyökereiről, némely kormányok ellenkezése miatt". Szokatlanul élesen bírálta liberális magatartása miatt a spanyol kormányt a pápa. Az egyházfő az abortusztörvény tervbe vett lazítása, valamint az ellen emelte fel szavát, hogy a férfiak és nők házasságához hasonlóan bírálják el az azonos neműek tartós párkapcsolatát.
Vágólapra másolva!
Megszületett az EU-alkotmány/nagyvilag/20040618megszuletett.html

"A Szentszék elégedetten nyugtázza ezt az új és fontos korszakot az európai integráció folyamatában, amit a római katolikus egyházfő mindig is óhajtott és bátorított" - olvasható Joaquín Navarro-Valls vatikáni szóvivő, az európai alkotmány elfogadása kapcsán írt szombati közleményében. "Mindamellett nem hallgathatja el sajnálkozását amiatt, hogy némely kormányok ellenzik Európa keresztény gyökereinek kifejezett elismerését" - fűzte hozzá.

A vezető német egyházak is bírálták szombaton, hogy nem történik hivatkozás Istenre az EU alkotmányában. A német katolikus és evangélikus egyház feje a közös állásfoglalásban fájlalja azt is, hogy a szöveg nem említi kifejezetten Európa zsidó-keresztény örökségét, holott ez az örökség döntően formálta Európa arculatát.

Tadeusz Pieronek lengyel püspök, a krakkói Teológiai Pápai Akadémia rektora szerint az európai keresztény örökség említésének elhagyása az uniós alkotmány bevezetőjéből az európai valóság meghamisítását jelenti.

A főleg muzulmánok lakta Törökország ugyanakkor, amely szeretne az EU tagjává válni, üdvözölte egy olyan uniós alkotmány elfogadását, amelyben nincs utalás a kereszténység gyökereire. Az Anadolu Ajansi hírügynökség idézte Abdullah Gül török külügyminiszter kijelentését: ez olyan alkotmány, amelyetTörökország is elfogadna. A dokumentumban nincs utalás a kereszténységre. Ez jó alkotmány, mert teljesíti a török várakozásokat - mondta a miniszter.