Hamarosan bíróság elé állítják Szaddámot

Vágólapra másolva!
Hamarosan iraki bíróság előtt vonják felelősségre Szaddám Huszein elűzött iraki diktátort - közölték szövetséges és iraki illetékesek hétfőn, alig néhány órával a hatalomátadási aktust követően. A volt iraki elnököt a 23 évig tartó kormányzása alatt meghalt 300 ezer honfitársa haláláért tehetik felelőssé.
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI
Forrás: MTI

A megdöntött iraki vezetés tizenkét tagját, köztük a volt elnököt "a következő napokban" átadják az iraki hatóságoknak - nyilatkozta a Szaddám Huszein felelősségre vonására alakított iraki különleges törvényszék vezetésével megbízott Szálem Csalabi. Egy amerikai katonai illetékes is azt közölte, hogy hamarosan iraki bíró elé áll Szaddám Huszein, hogy vádat emeljenek ellene illetve, hogy átadják iraki hatáskörbe.

Korábban az al-Dzazíra arab hírtelevízió Mark Kimmit amerikai dandártábornokot, az amerikai erők szóvivőjét idézve azt jelentette, hogy a szövetséges erők hétfőn az iraki igazságügyi minisztérium hatáskörébe helyezték Szaddám Huszein volt iraki elnököt és több egykori közeli munkatársát. Kimmit az AP rádiónak adott nyilatkozatában azt közölte, hogy az elűzött iraki diktátor egyelőre amerikai őrizet alatt marad. Szavai szerint Ijád Allávi miniszterelnök kérte fel arra a szövetséges erőket, hogy továbbra is lássák el a fogoly őrzését, mivel az iraki hatóságok nem tudnák megteremteni a kellően erős őrizet feltételeit.

Forrás: EPA
Forrás: EPA

Amerikai sajtóértesülések szerint Szaddám Huszein Irakban, egy amerikai támaszponton van, és az amerikai katonák az ítélet meghozataláig őrzik majd.

A Szaddám Huszein védelmével megbízott ügyvédek egyike védence szabadon bocsátását követelte az Irakban állomásozó szövetségesektől arra hivatkozva, hogy nemzetközi jogot sértene az exállamfő átadása az új iraki kormányzatnak. A jordániai Zijád al-Haszaune érvelése szerint a hatalomátadással megszűnik az Egyesült Államok jogalapja arra, hogy hadifoglyokat tartson őrizetben, köztük Szaddám Huszeint.

Forrás: EPA
Forrás: EPA

A nemzetközi jog kimondja, hogy az ilyen helyzetekben a megszálló hatóságnak minden hadifoglyot szabadon kell engednie. Lehetővé kell tenni egyben számukra azt, hogy a megszálló hatóság, valamint az ENSZ védelme alatt megválasszák azt az országot, ahová távozni kívánnak.

Az iraki különleges törvényszék tavaly decemberben jött létre az Egyesült Államok jóváhagyásával, és büntetőeljárást indít Szaddám Huszein ellen 23 évi elnöksége alatt elkövetett kegyetlenségekért, amelynek következtében 300 ezren haltak meg.