A srebrenicai mészárlás évfordulóján iktatják be Tadicot

Vágólapra másolva!
Boszniában komoly megbotránokozást keltett az a hír, hogy Boris Tadic szerb elnököt az 1995-ös srebrenicai mészárlás évfordulóján iktatják be hivatalába. Július 11-e gyásznap Boszniában, ezen a napon temetik el a potocari emlékműnél a mészárlás azon áldozatait, akiket az év folyamán sikerült azonosítani. Sulejman Tihic, a boszniai államközösség elnöke kijelentette, hogy nem vesz részt a beiktatási ceremónián. Ugyanakkor egyes szerb szervezetek azt követelik az elnöktől, hogy az évfordulót kihasználva nézzen szembe a történtekkel, és ismerje el Szerbia felelősségét az ügyben.
Vágólapra másolva!

Szarajevóban nemtetszéssel fogadták azt, hogy srebrenicai mészárlás évfordulóján iktatják be szerbiai elnöki hivatalába Boris Tadicot. Predrag Markovic szerb parlamenti elnök hétfőn megerősítette, hogy a törvényhozás július 11-én iktatja be hivatalába a megválasztott elnököt.

Szarajevói hivatalos körökben állítólag megbotránkozást okozott, hogy Tadicot épp a srebrenicai vérengzés emléknapján esketik fel. A Srebrenica melletti Potocariban létesített emlékközpontban minden évben július 11-én helyezik végső nyugalomra a mészárlás áldozatait, akiknek holttestét az év folyamán azonosították. Ű

A boszniai muzulmánok számára ez gyásznap, a temetésen általában rangos külföldi politikusok és diplomaták is megjelennek. Sulejman Tihic, a boszniai államelnökség soros bosnyák elnöke leszögezte, hogy a meghívás ellenére nem lesz ott a belgrádi beiktatási ceremónián, mert számára fontosabb a srebrenicai temetés.

Az Oslobodenje című szarajevói lap keddi vezércikkében botrányosnak, minden diplomáciai érzéket mellőzőnek és arcátlannak nevezi, hogy éppen ezen a napon tartanak Belgrádban beiktatási "ünnepséget", amelyre ráadásul meghívták a szarajevói politikai vezetőket is.

Az időpontbeli egybeesésre Szerbiában is felfigyeltek: egy ismert belgrádi ifjúsági szervezet felszólította Tadicot, hogy beiktatásakor egyértelműen foglaljon állást a "piszkos bűntényről", véget vetve ezzel Belgrád kilencéves hallgatásának.

Az 1995 júliusában történt srebrenicai mészárlás volt a szerb történelem egyik legsötétebb fejezete, legalábbis a világon ezt mindenki így könyvelte el, kivéve talán csak a szerb hivatalos vezetést. Ez így volt kilenc éven át, mígnem idén június 22-én Dragan Cavic boszniai szerb elnök a népéhez intézett tévébeszédében a szerb történelem "fekete fejezetének" nevezte a srebrenicai mészárlást.

A beismerő vallomással felérő tévébeszéd másfél héttel azután hangzott el, hogy a boszniai szerb kormány - elfogadva egy tényfeltáró bizottság jelentését - beismerte, hogy a boszniai szerb erők 1995. július 10-19. között "több ezer" boszniai muzulmánt gyilkoltak meg Srebrenicában.

A Banja Luka-i fordulat nyilvánvalóan egyfajta szemléletváltásra kényszeríti Belgrádot is, de a szerb kormány eddig nem hallatta a hangját a bűntényről, amelyet a hágai Nemzetközi Törvényszék az idén áprilisban népirtásnak minősített Radislav Krstic szerb tábornok elleni jogerős ítéletében.